Chlorella Vulgaris'den biyodizel üretim verimliliğinin arttırılması için transesterifikasyon koşullarının optimizasyonu
Optimization of transesterification conditions for the improvement of biodiesel productivity from Chlorella Vulgaris
  1. Tez No: 898303
  2. Yazar: BETÜL EGE YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAVUZ ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Chlorella vulgaris mikroalg türünden asit katalizörü (H2SO4) ve baz katalizörü (NaOH) kullanılarak in-situ transesterifikasyon yöntemiyle biyodizel üretimi optimize edilmiştir. Optimum koşullar Merkezi Kompozit Tasarıma (CCD) dayalı Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) yöntemi uygulanarak in-situ transtesterifikasyon parametrelerinden olan alkol:biyokütle oranı (v/w), sıcaklık, katalizör konsantrasyonu (%) (katalizör:biyokütle) ve reaksiyon süresinin yağ asidi metil esteri (FAME) içeriğindeki C18:1 (%), C18:2+C18:3 (%) ve C16+C18 toplamına etkileri ve birbirleriyle etkileşimi incelenerek belirlenmiştir. Çalışmada biyodizel verimliliğinin arttırılması amacıyla, FAME kompozisyonundaki C18:1 (%) ve toplam C16+C18 içeriği artarken C18:2+C18:3 (%) içeriğinin azalması hedeflenmiştir. Optimum koşullar H2SO4 katalizörü için 5:1 (v/w biyokütle), ağırlıkça %85 katalizör konsantrasyonu (biyokütleye dayalı), 60°C reaksiyon sıcaklığı ve 72 dk reaksiyon süresi olarak tespit edilmiştir. Optimum koşullar için kuadratik yanıt yüzey modelinden elde edilen FAME içeriği; %49.71 C18:1, %1.40 C18:2+C18:3 ve 2.09556E+09 C16+C18 (total alan) olarak hesaplanmış olup, bu teorik sonuçlar %49.52±0.11 C18:1, %1.8±0.31 C18:2+C18:3 ve 2.08830E+09±1.70E+05 C16+C18 (total alan) deneysel sonuçlarıyla tutarlılık göstermiştir. Bu koşullarda elde edilen FAME verimi %67.28 olarak hesaplanmıştır. Optimum koşullar NaOH katalizörü için 39:1 (v/w biyokütle), %58 katalizör konsantrasyonu (biyokütleye dayalı), 36°C reaksiyon sıcaklığı ve 64 dk reaksiyon süresi olarak tespit edilmiştir. Optimum koşullar için kuadratik yanıt yüzey modelinden elde edilen FAME içeriği; %48.46 C18:1, %3.03 C18:2+C18:3 ve 1.75019E+09 C16+C18 (total alan) olarak hesaplanmış olup, bu teorik sonuçlar %47.98±0.09 C18:1, %3.54±0.50 C18:2+C18:3 ve 1.74773E+09±1.54E+05 C16+C18 (total alan) deneysel sonuçlarıyla tutarlılık göstermiştir. Bu koşullarda elde edilen FAME verimi %38.68 olarak hesaplanmıştır. H2SO4 katalizörü FAME kompozisyonu ve reaksiyon verimliliği bakımından NaOH katalizöründen daha iyi performans göstermiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Chlorella vulgaris biyokütlesinin kaynağı hariç optimum in-situ transesterifikasyon koşulları aynı tutulmuş ve bu iki farklı biyokütle kaynağından üretilen FAME bileşimleri karşılaştırılmıştır. İlk kaynaktan elde edilen biyodizel ürünleri C18 yağ asitleri açısından yüksek içeriğe sahipken, ikinci kaynaktan elde edilen biyodizel ürünlerinin C16 yağ asitleri açısından yüksek içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, optimize edilmiş in-situ transesterifikasyon yoluyla Chlorella vulgaris mikroalglerinden yüksek kaliteli FAME bileşiminin verimli bir şekilde üretilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biodiesel production from microalgae species Chlorella vulgaris was optimized using in-situ transesterification with acid (H2SO4) and base (NaOH) catalysts. Response Surface Methodology (RSM) based on a Central Composite Design (CCD) was applied to investigate the effects and interactions of in-situ transesterification parameters; alcohol: biomass ratio (v/w), temperature, catalyst concentration (%) (catalyst:biomass), and reaction time on the responses of fatty acid methyl ester (FAME) content, specifically C18:1 (%), C18:2+C18:3 (%), and C16+C18 (total area). The study aimed to increase biodiesel yield by enhancing C18:1 (%) and total C16+C18 content while reducing C18:2 + C18:3 (%) content in the FAME composition.For H2SO4 catalyst, the optimum conditions were determined as 5:1 (v/w biomass), 85% catalyst concentration by weight, 60°C reaction temperature, and 72 minutes reaction time. The FAME content obtained from the quadratic response surface model under these optimum conditions was calculated as 49.71% for C18:1 and 1.40% for C18:2+C18:3,and a total area of 2.09556E+09 for C16+C18. These theoretical results were in agreement with the experimental results of 49.52±0.11% for C18:1, 1.80±0.31% for C18:2+C18:3, and 2.08830E+09±1.70E+05 for the total area of C16+C18. The FAME yield under these conditions was calculated as 67.28%. For NaOH catalyst, the optimum conditions were determined as 39:1 (v/w biomass), 58% catalyst concentration by weight, 36°C reaction temperature, and 64 minutes reaction time. The FAME content obtained from the quadratic response surface model under these optimum conditions was calculated as 48.46% for C18:1 and 3.03% for C18:2+C18:3, and a total area of 1.75019E+09 for C16+C18. These theoretical results were in agreement with the experimental results of 47.98±0.09% for C18:1, 3.54±0.50% for C18:2+C18:3, and 1.74773E+09±1.54E+05 for the total area of C16+C18. The FAME yield under these conditions was calculated as 38.68%.These results showed that H2SO4 catalyst had better performance in terms of FAME composition and reaction yield compared to NaOH catalyst.In the second part of the study, all the in-situ transesterification conditions were kept the same except for the source of Chlorella vulgaris biomass to compare their FAME compositions by using these two different sources of biomass. Biodiesel products obtained from the first source were high in C18 fatty acids, while biodiesel products obtained from the second source had a high in C16 fatty acids.This study confirms that an efficient production of high-quality FAME composition from microalgae Chlorella vulgaris could be possible through optimized in-situ transesterification.