Spirulina Platensis ve Chlorella Vulgaris'den elde edilen ekstraktların soğuk depolanan (4±1ºc) sardalya (Sardinella aurita) filetoları üzerindeki antioksidan ve antimikrobiyal etkileri
Platensis and Chlorella Vulgaris extracts on sardine (Sardinella aurita) fillets stored at chill temperature (4±1ºc)
- Tez No: 534505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMERAY KÜLEY BOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Spirulina plantensis ve Chlorella vulgaris'in sulu ekstraktlarının (%1) vakum paketlenmiş 4±1 ºC'de depolanan sardalya (Sardinella aurita) filetosu üzerindeki duyusal (çiğ ve pişmiş), kimyasal (yağ asitleri, TVB-N, TBA, PV, FFA, pH, amonyak ve biyojen aminler) ve mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofil ve psikrofil bakteri sayısı, toplam koliform ve laktik asit bakteri sayısı ve patojen varlığı) etkileri araştırılmıştır. Chlorella ve Spirulina ekstraktlarının ana bileşeni sırasıyla %31.19 ve %67.64 değeri ile 3,5-dichloro-6-nitrocholestane ve dioctylamine alarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda sardalyanın duyusal raf ömrü kontrol grubu için 6 gün, Spirulina ve Chlorella grubu için 9 gün olarak belirlenmiştir. TVB-N değeri kontrol grubunda 11. günde, Spirulina grubunda 15. günde ve Chlorella grubunda ise 13. günde 35 mg/100 g'ı aşmıştır. Başlangıç TBA değeri 0.51 mg MDA/kg olup, depolama süresince tüm gruplarda 3 mg MDA/kg' ın altında kalmıştır. Depolama süresince Spirulina ve Chlorella ekstraktı uygulanan gruplarda PV kontrol grubuna göre daha düşük seviyede olmuştur. Sardalya etinde başlıca bulunan biyojenik aminler putresin, kadeverin, histamin, tiramin ve TMA olmuştur. En yüksek histamin değerleri depolama sonunda kontrol (54.18 mg/100g) grubunda gözlenmiştir. 7 log kob/g olarak önerilen TAMB limitine kontrol ve Spirulina grubu için 13. günde ulaşmıştır. Çalışma sonucunda kullanılan ekstraktların sardalya filetosunda lipit oksidasyonunu ve bakteriyel gelişimi engellediği, balıkta daha uzun raf ömrü sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of water extracts of Spirulina plantensis and Chlorella vulgaris (1%) on sensory (raw ve cooked), chemical (fatty acids, TVB-N, TBA, PV, FFA, pH, ammonia and biogenic amine) and microbiological (total aerobic mesophilic and psychrophilic viable count, colifrom and lactic acid bacteria count and presence of food-borne pathogens) changes was investigated in vacuum packaged sardine fillets stored at 4±1 ºC. Main components in extracts of Chlorella and Spirulina were 3,5-dichloro-6-nitrocholestane (31.19%) and dioctylamine (67.64%), respectively. The study result showed sensory shelf life of 6 days for control, and 9 days for Spirulina and Chlorella groups. Upper TVB- N limit of 35 mg/100 g was exceed at 11, 13 and 15 day, for control, Chlorella and Spirulina group respectively. Initial TBA value was 0.51 mg MDA/kg and remained below 3 mg MDA/kg for all group during storage periods. Spirulina and Chlorella groups had lower content of PV than that of control during storage. Main biogenic amines found sardine fillets were putrescine, cadeverine, histamine, tyramine and TMA. The highest histamine accumulation was observed for control group at the end of storage period, with value of 54.18 mg/100g. The microbiological limit value of 7 log cfu/g was reached at 13 days for control and Spirulina group. As a result, the extracts used prevented lipit oxidation and induced lower bacterial load in sardine fillets.