Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalarda perioperatif bakım kalitesinin konfor düzeyine etkisi
The effect of perioperative care quality on comfort level in patients with lumbar disc herniation surgery
- Tez No: 898355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDAĞI ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; Lomber Disk Hernisi ameliyatı geçiren hastalarda perioperatif bakım kalitesinin konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan çalışma Kars Harakani Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniğinde Kasım 2022- Ekim 2023 tarihleri arasında lomber disk hernisi tanısıyla ameliyatı yapılan ve araştırma standartlarına uyan 100 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası”,“Konfor Düzeyi Ölçeği”kullanıldı. Veriler, Bağımsız Gruplarda t Testi, Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Cronbach alpha kat sayısı, Kurtosis ve Skewness kat sayıları, Mann Whitney U Analizi, Kruskall Wallis Analizi, Sperman Korelasyon Analizi, Regresyon testleri ile değerlendirildi. Hastaların %52'si erkek, %79'u evli ve %32'si okuryazar değildir. Hastaların %84'ü daha önce cerrahi girişim geçirmemiştir. Çalışmada; Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası ölçeği toplam puan ortalamaları 106.39±17.79 olarak ve Perianestezi Konfor Ölçeği toplam puan ortalamaları ise 99.37 (4.77)±13.90 olarak bulunmuştur. Perioperatif Bakım Kalitesi değişkeni ile Konfor Düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir sonuç bulunmuştur (R=0.692, R2adjusted=0.473, F(1,98)=89.823; p=0.000). Perioperatif Bakım Kalitesindeki 1 birimlik artış, konfor düzeyinde 0.540 birimlik artışa neden olmaktadır (β=0.540) Sonuç olarak perioperatif bakım kalitesinin artmasının konfor düzeyini anlamlı bir şekilde artırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of perioperative care quality on the comfort level of patients undergoing Lumbar Disc Herniation surgery. The descriptive and cross-sectional study was conducted at Kars Harakani State Hospital Brain and Neurosurgery Clinic between November 2022 and October 2023. A total of 100 patients who underwent surgery with the diagnosis of Lumbar Disc Herniation between these dates and who met the research standards were included in the sample.“Patient Identification Form”,“Quality Perioperative Nursing Care Scale”, and“Comfort Level Scale”were used to collect data. Data were evaluated using Independent Groups t Test, Variance Analysis, Pearson Correlation Analysis, Cronbach alpha alpha coefficient, Kurtosis and Skewness coefficients, Mann Whitney U Analysis, Kruskall Wallis Analysis, Spearman Correlation Analysis, and Regression tests. 52% of the patients were male, 79% were married and 32% were illiterate. 84% of the patients had not had any previous surgery. In the study; the total mean score of the Quality Perioperative Nursing Care Scale (QPCNS) was found to be 106.39±17.79 and the total mean score of the Perianesthesia Comfort Scale was found to be 99.37(4.77)±13.90. As a result, according to the obtained data, it was determined that the comfort level increased with the increase in the quality of perioperative care. A significant result was obtained between the Perioperative Care Quality variable and the Comfort Level variable (R=0.692, R2adjusted=0.473, F(1,98)=89.823; p=0.000). The Perioperative Care Quality score explains 47.3% of the change in the Comfort Level. A 1-unit increase in the Perioperative Care Quality causes a 0.540-unit increase in the comfort level (β=0.540). As a result, it can be said that increasing the quality of perioperative care significantly increases the comfort level.