Paladyumun hidrofobik derin ötektik çözücüyle sıvı faz mikroekstraksiyonu ve çeşitli oto yıkama atık örneklerinde atomik absorpsiyon spektrometresiyle tayini
Luquid phase microextraction of palladium with hydrophopic deep eutectic solvents and its determination at various car wash waste samples by atomic absorption spectrometry
- Tez No: 898356
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRHAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında çevre ve su numunelerinde eser miktarda bulunan ve canlı organizmaya toksik etki yapan paladyum metalinin ekstraksiyonu için yeni bir sıvı faz mikroekstraksiyon yöntemi geliştirildi. Paladyum mikro örneklemeli injeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. Mikroekstraksiyon yöntemini etkileyen faktörlerden; hidrofobik derin ötektik çözücü oranının etkisi, pH etkisi, ekstraksiyon çözücüsü hacmi, ligand türü ve derişimi, ekstraksiyon zamanı, örnek hacmi ve yabancı iyonların etkisi gibi parametreler optimize edildi ve kantitatif geri kazanımlar elde edildi. Ekstraksiyon çözücüsü olarak 1:1'lik DL- Menthol- Pivalik asit çözeltisi kullanıldı ve ekstraksiyon pH 3'te yapıldı. Optimize edilen koşullarda gözlenebilme sınırı (10,3 µg L−1), tayin sınırı (31,4 µg L−1), bağıl standart sapma (%3,03) ve zenginleştirme faktörü (40) hesaplanmıştır. Değişkenlerin optimizasyonu sağlandıktan sonra, geliştirilen vorteks destekli sıvı faz mikroekstraksiyon yöntemi çeşitli oto yıkama suyu ve çamurları numunelerine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the development of a new liquid phase microextraction technique was developed for the analysis palladium metal, which is found in tarce amounts in environmental and water samples and has a toxic effect on living organisms. The determination of palladium was determined by microsampling injection system assisted flame atomic absorption spectrometry. Among the factors affecting microextraction procedure; parameters such as the effect of hydrophobic deep eutectic solvent ratios, pH effect, extraction solvent volume, ligand type and concentration, extraction time, sample volume, and the effect of interfering ions were optimized to achieve quantitative recoveries. A new hydrophobic deep eutectic solvent was synthesized by using DL-Menthol and Pivalic acid at a 1:1 molar ratio. Extraction was done at pH 3. The limit of detection (10.3 µg L-1), limit of determination (31.4 µg L-1), relative standard deviation (3.03 %) and enrichment factor (40) were calculated under the optimized conditions. After the optimization of the variables, the developed vortex assisted liquid phase microextraction method was successfully applied to various car washing centre water and sludge samples.