Mahalli Trbzon fıkraları
Trabzon's local jokes
- Tez No: 89837
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, Türk fıkraları hakkında yapılan genel bir değerlendirme ile mahallî Trabzon Fıkraları üzerinde yapılan derleme ve tasnifi içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde: komik unsuru ve fıkra üzerinde genel bilgi verilmiş, ikinci bölümünde; fıkra, tanımı ve tasnifi üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölümünde; Türk edebiyatı tarihi içinde fıkranın yerinden bahsedilmiş, dördüncü bölümünde; fıkraların diğer Flalk edebiyatı anlatı türleriyle ilişkisinden söz edilmiş, beşinci bölümünde; Mahallî Trabzon Fıkralan'nda geçen fıkra tipleri hakkında bilgi verilmiş, altıncı bölümünde; fıkra metinleri verilmiştir. Çalışmamızın sonunda dizine ve yararlanılan kaynaklara yer verilip sonuç kısmında Mahallî Trabzon Fıkralarının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work, includes about Turkish Joke's appraise and on local Trabzon jokes. At the first part of work; these are some knowledge about comedian properties. At the second part; jokes and its definition and classification. At the third part; some knowledge has given in the historical Turkhis literature, at the fourth part; jokes and other folk literature elements some knowledge has given, at the fifth part; about some types that the were used in local Trabzon jokes, at the sixth part text of jokes has given. At the end of our work we wrote index and bibliography and at the result we have appraised local Trabzon jokes generally.