Troas bölgesi Terrakotta figürinleri (İ.Ö. 1375-İ.S.395)
Troas region Terracotta figürins
  1. Tez No: 89838
  2. Yazar: ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Troas Bölgesi terrakotta fıgürinleri, bölgenin tarihi kadar eskiye gitmektedir. Çalışmada çok sayıdaki örnek arasından seçilen figürinler, önce tipolojik sonra da kronolojik açıdan ele alınıp değerlendirilmiştir. Buna göre: tanrı ve tanrıça tiplerinin, diğerlerinden oldukça erken dönemde, İ.Ö. 2. Bin yılda başladıklarına tanık olunur. Klasik ve Hellenistik Dönem fıgürinlerinin fazlalığına karşın, Roma Çağı örneklerinin azlığı dikkat çeker. Sayısal olarak az örneklenebilmiş bazı evrelere rağmen Troas Bölgesi, terrakotta fıgürin yapımını severek çeşitli tiplerde, yüzyıllarca uygulamıştır. Antik Çağ tanrıçalarının çoğunun Arkaik ve Klasik Dönemde sık betimlendiği, tanrıların ise, özellikle Hellenistik Dönem' de renkli kişilikleriyle ön plana çıktıkları izlenir. Büyük çoğunluğu evlerde tapınım için üretilmiş bu figürinler arasındaki, bütün çağlarda yaklaşık aynı sıklıkta görülen kutsal yaratık figürinleri, Troas Bölgesi terrakottalarına çeşitlilik katmıştır. İnsanlarda da çok çeşitli tiplerin uygulanması, bölge insanının zengin hayal gücünü ve yeteneğini ortaya koymaktadır. Çoğunluğu evcil olan hayvanların da, bu görüntü ve tapınım zenginliği içerisinde çağlar boyu yer bulduklarına tanık olunur. Troas Bölgesi'nde birkaç yerel üretim merkezinin ve küçük işliklerin varlığı düşünülebilir; bunlar, geleneksel kültür içerisinde yaşadıkları çağın modasını, ürettikleri figürinlere renkli giysi ve takılarla, oldukça başarılı bir biçimde yansıtmışlardır.
Özet (Çeviri)
Troas Region terracotta figurins, goes back to the beginning of life in the region. In study, the figurins selected from many are evaluated first tipologically then chronogically. God and goddess type are seen to date back in the second millenium BC. Despite the numerous figures in Classical and Hellenistic Period figurins, the scarcity of Roman Period of attract attention. Troas Region applied the construction of terracotta figurins for centuries despite same periods of scarcity in same periods. Gods which were often described in the shapes of Antic Era goddesess in Archaic and Classic Era are important for their colorful personality. Among the ones which were made for praying at homes, the holly creation figures seen almost as often as these, added variety to Troas Region terracottas. The application of a number of types in human exhibit the imaginative power of the local residents. Besides, the application in animals most of which are domestic reveals the richness in praying throughout centuries. Some small workshops and magnufacturing sites may be accepted as reflections of the fashion of the period in their traditional culture in the shape of colored clothes and accessories in a very succussful way.