Çocuk hemşirelerinin empatik eğilim ve savunuculuk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of pediatric nurses' empathic tendency and advocacy levels
  1. Tez No: 898390
  2. Yazar: NEJLA ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tezin Başlığı: Çocuk hemşirelerinin empatik eğilim ile hasta savunuculuk düzeylerinin incelenmesi Amaç: Araştırma çocuk hemşirelerinin empatik eğilim ve savunuculuk düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi, çocuk kliniklerinde çalışan 84 hemşire oluşturmaktadır. Veriler Haziran- Temmuz 2024 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü tüm hemşirelerden toplanmıştır. Veri toplama araçları,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşireler İçin Hasta Savunuculuk Ölçeği”ve“Empatik Eğilim Ölçeği”dir. Verilerin analizinde, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Çocuk hemşirelerinin %92,9'unun kadın, %45,2'sinin 26-30 yaş arasında, %83,3'ünün lisans mezunu, %54,8'inin evli olduğu, %64,3'ünün çocuğunun olmadığı, %70,2'sinin servis hemşiresi olarak görev yaptığı, %64,3'ünün kliniği isteyerek seçtiği, %36,9'unun çocuk dahiliye kliniklerinde çalıştığı, %65,5'inin meslekte çalışma yılının 1yıl ile 5 yıl arasında, %66,7'sinin çocuk kliniğinde çalışma yılının 1yıl ile 5 yıl arasında, %77,4'ünün haftalık çalışma saatinin 40 saat üzerinde, %42,9'unun günlük 10 hasta ve üzerinde hastaya bakım verdiği bulunmuştur. Çocuk hemşirelerinin empatik eğilim ölçeği ortalama puanı 71,66±8,56, hemşireler için hasta savunuculuk ölçeği ortalama puanı 154,71±21,37 olarak bulunmuştur. II Sonuç: Çalışmaya katılan çocuk hemşirelerinin empatik eğilim düzeyi orta, hasta savunuculuk düzeyi yüksek bulunmuştur. Cinsiyetin empatik eğilim düzeyini etkilediği, kadın çocuk hemşirelerinin empatik eğilim düzeyinin erkek çocuk hemşirelerinin empatik eğilim düzeyinden yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Title of the Thesis: Investigation of pediatric nurses' emphatic tendency and advocacy levels Aım: The research is descriptive research conducted to examine the empathic tendencies and advocacy levels of pediatric nurses. Method: 92.9% of pediatric nurses are women, 45.2% are between the ages of 26-30, 83.3% have a bachelor's degree, 54.8% are married, 64.3% do not have children, % 70.2% worked as service nurses, 64.3% chose the clinic willingly, 36.9% worked in pediatric internal medicine clinics, 65.5% worked in the profession between 1 and 5 years, 66%, It was found that 7 of them worked in the pediatric clinic for 1 to 5 years, 77.4% worked more than 40 hours per week, and 42.9% cared for 10 or more patients per day. The population of the research consists of 84 nurses working in pediatric clinics of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Data were collected from all nurses who volunteered to participate in the research between June and July 2024. Data collection tools are“Introductory Information Form”,“Patient Advocacy Scale for Nurses”and“Empathic Tendency Scale”. İndependent sample t test and one-way analysis of variance were used to analyze the data. Results: The average score of the empathic tendency scale for pediatric nurses was 71.66±8.56, and the average score for the patient advocacy scale for nurses was 154.71±21.37. IV Conclusıons: The empathic tendency level of the pediatric nurses participating in the study was found to be moderate, and the patient advocacy level was high. It was determined that gender affected the level of empathic tendency, and the empathic tendency level of female pediatric nurses was higher than the empathic tendency level of male pediatric nurses.