Otomotiv endüstrisinde poliüretan kullanımı ve çevresel yükünün belirlenmesi
Polyurethane use in automotive industry and determination of its environmental burden
- Tez No: 898389
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından olan otomobillerin üretimi, global rekabet koşulları ve giderek zorlaşan yasal şartlara uyum nedeniyle sündürülebilir çözümler üretilmesi gereken alanların başında gelmektedir. Otomobilde plastik kullanımı, üretim ve tasarım kolaylıkları yanı sıra aracı hafifletmesi, beraberinde yakıt ekonomisinde iyileşme ve CO2 salınımında azalma meydana getirmektedir. Bu çalışmada geri dönüşümü yaygın olmayan plastik malzeme gruplarından poliüretan malzemenin otomotiv sektöründe kullanımı değerlendirilmiştir. Otomobil içindeki poliüretan malzemeler, 2008-2013-2020 yıllarında piyasaya yeni çıkan aynı model araç içerisinde analiz edilmiştir. 3 yıl içerisinde değişen poliüretan kullanımına göre SimaPro-Ecoinvent 3.9.1 veri tabanından alınan emisyon faktörleri ile, poliüretan hammadde kaynaklı araç emisyonu hesaplanmıştır. Araç ana grupları içerisinde en çok poliüretan malzemeye sahip bölüm koltuk, ikinci sırada iç mekan parçaları bulunmaktadır. En çok poliüratan malzeme onanına sahip koltuk grubunun poliüretan malzemeler içeren bilenlerinin prosesleri incelemiş olup bu koltuk süngeri ve koltuk kılıf süngeri proseslerinin girdi ve çıktıları çevresel unsurlarla birlikte ortaya konmuştur. İkinci en yüksek poliüretan malzeme onanına sahip iç mekan parçalarından taban paspası ürerim prosesindeki baca gazı emisyon ölçümünde tespit edilen kirleticiler ve konsantrasyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of automobiles, which are indispensable parts of our lives, is one of the areas where sustainable solutions need to be produced due to global competition conditions and compliance with increasingly difficult legal conditions. The use of plastic in automobiles not only facilitates production and design, but also makes the vehicle lighter, resulting in an improvement in fuel economy and a reduction in CO2 emissions. In this study, the use of polyurethane material, one of the plastic material groups that is not widely recycled, in the automotive industry was evaluated. Polyurethane materials in the car were analyzed in the same model vehicle that was newly released to the market in 2008-2013-2020. Vehicle emissions originating from polyurethane raw materials were calculated with the emission factors taken from the SimaPro-Ecoinvent 3.9.1 database, according to the changing polyurethane usage within 3 years. Among the vehicle main groups, the seat has the most polyurethane material, followed by interior parts. The processes of the polyurethane materials of the sofa group with the highest polyurethane material approval have been examined, and the inputs and outputs of these seat foam and seat cover foam processes have been revealed together with environmental elements. The pollutants and their concentrations detected in the flue gas emission measurement in the floor mat production process, one of the interior parts with the second highest polyurethane material approval, were evaluated.