Schiff bazlarının 5 florlu türevlerinin bazı patojen bakteriler üzerinde antibakteriyel etkilerinin araştırılması
Investigation of antibacterial effects of 5 fluorinated derivativesof schiff bases on some pathogenic bacteria
  1. Tez No: 898395
  2. Yazar: AYŞE GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çok sayıda yeni tedavi yönteminin araştırılmasına rağmen, antibiyotikler mikrobiyal hastalıklar için birincil tedavi aracı olmayı sürdürmektedir. Tıpta önemli olan birçok Schiff bazı türevinin kullanıldığı araştırmalar, bu maddelerin antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, beş flor içeren Schiff bazı türevleri, Proteus mirabilis, Streptococcus pyogenes ve Klebsiella pneumoniae gibi ilaca dirençli organizmalar üzerindeki antibakteriyel özellikleri açısından değerlendirildi. Bileşikler (1-6) etanol içinde çözüldükten sonra, 1, 10, 100 ve 1000 μM konsantrasyonlarında 96 oyuklu kültür plakalarına üçlü düzende ekildi. Gentamisin pozitif kontrol, etanol ise negatif kontrol olarak kullanıldı. Besiyerindeki bakteriler 0.5 McFarland standardına ayarlandı ve her bir kuyucuğa 100 μL miktarında konularak 37°C'de 24 saat kültüre alındı. İnkübasyondan sonra her kuyucuğa 10 μL MTT solüsyonu (250 μM) ilave edildi ve dört saat daha inkübe edildi. MTT-formazan kristalleri, her bir kuyucukta 100 μL dimetil sülfoksit eklenerek çözüldü. Kültür plakaları, ELİZA mikroplak okuyucusu kullanılarak 570 nm'de tarandı ve her bir kuyucuk için optik yoğunluk (OD) değerleri kaydedildi. OD ölçümleri kullanılarak regresyon analizi ile her kimyasal için MİK50 değeri belirlendi. Bileşik 1, Klebsiella pneumoniae üzerinde en güçlü etki göstermiştir (F5 SAL MİK50değeri: 2,95 μM ve gentamisin MİK50: 2,02 μM). Bileşiklerin Proteus mirabilis üzerindeki etkisi ihmal edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir (bileşikler 1-6'nın MİK50 değerleri 8,72 ila 21,9 μM arasında değişirken gentamisinin 2,95 μM olarak bulunmuştur). Bileşik 2, Streptococcus pyogenes üzerinde dikkate değer etki göstermiştir (F5 3TBS MİK50 değeri: 4,01 μM; gentamisin MİK50: 2,85 μM). Florlu Schiff bazı türevleri, antibakteriyel özellikleri nedeniyle antibiyotiğe dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde alternatif bir antibiyotik ajan adayı potansiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Despite the ongoing exploration of numerous novel treatment modalities, antibiotics remain the primary therapy tool for microbial illnesses. Research using several Schiff bases derivatives, which are significant in medicine, suggests that these substances might have antimicrobial potantial. In this study, five-fluorine bearing Schiff base derivatives were evaluated for their antibacterial properties on drug-resistant organisms of Proteus mirabilis, Streptococcus pyogenes, and Klebsiella pneumoniae. After dissolving compounds (1-6) in ethanol, they were applied in triplicate at 1, 10, 100, and 1000 μM to 96-well culture plates. Gentamicin served as the positive control and ethanol as the negative control. The bacteria were adjusted to the 0.5 McFarland standard in nutrient broth and than put to each well in an amount of 100 μL and cultured for 24 hours at 37 °C. After incubation, 10 μL of MTT solution (250 μM) was added to each well and incubated more four h. The MTT-formazan crystals were dissolved in each well by adding 100 μl of dimethyl sulfoxide. The culture plates were scanned at 570 nm using an ELIZA microplate reader, and the optical density (OD) values were recorded for each well. Through the use of OD measurements and regression analysis, the MIC50 value for each chemical was determined. Compound 1 had the poverfull impact on Klebsiella pneumoniae (F5 SAL MIC50 value: 2.95 μM and gentamicin MIC50: 2.02 μM). The compounds were found to have a negligible impact on Proteus mirabilis (MIC50 values of compounds 1-6 range from 8.72 to 21.9 μM, whereas gentamicin has a MIC50 of 2.95 μM). Compound 2 had the effect on Streptococcus pyogenes (F5 3TBS MIC50 value: 4.01 μM; gentamicin MIC50: 2.85 μM). Fluorinated Schiff base derivatives has potential as an alternative candidates of antibiotics to treat infections brought on by antibioticresistant bacteria because of their antibacterial properties.