Schiff bazları ve bunların geçiş elementleriyle verdikleri komplekslerin dissosiyasyon sabitlerinin tayini
The Determination of dissociation constants of schiff bases and their complexes with transition elements
  1. Tez No: 5867
  2. Yazar: ESİN CANEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SCHIFF BAZLARI VE BUNLARIN GEÇİŞ ELEMENTLERÎYLE VERDİKLERİ KOMPLEKSLERİN DİSSOSİYASYON SABİTLERİNİN TAYİNİ Esin CANEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Turgut GÜNDÜZ 19 88, Sayfa 6 2 Jüri : Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof.Dr. Namık Kemal TUNALI Doç. Dr. Esma KILIÇ Bu çalışmada, N-benzil-4-nitrosalisilaldimin (IX), N-benzil-3, 5-dinitrosalisilaldimin (X), N-benzilsalisilaldi- min (XI) ve N-fenilsalisilaldimin (XII) Schiff bazlarının birinci sıra geçiş elementlerinden Cu(II), Co(II), Ni(II) ve Mn(II) katyonlarıyla verdikleri komplekslerin % 75 di- oksan-su ortamında basamaklı ve toplam kararlılık sabitleri tayin edilmiştir. Tayinlerde Bjerrum'un potansiyometrik me todu kullanılmış ve n ile pL arasındaki bağıntıdan çizilen kompleks teşekkül eğrilerinden yararlanılmıştır. Bu sabit ler üzerine katyonların etkisi incelenmiş ve komplekslerin toplam kararlılık sabitleri sırasının katyonlara göre deği şimi Cu(II) >Co(II) >Ni(II) >Mn(II) şeklinde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Schiff bazı, geçiş elementleri, dioksan- su, potansiyometrik metod, kararlılık sabiti, dissosiyasyon sabiti.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE DETERMINATION OF DISSOCIATION CONSTANTS OF SCHIFF BASES AND THEIR COMPLEXES WITH TRANSITION ELEMENTS Esin CANEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof, Dr. Turgut GÜNDÜZ 1988, Page : 62 Jury : Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof.Dr. Namık Kemal TUNAL Assoc. Prof.Dr. Esma Kılıç In this work, the stepwise and overall stability constants of Cu(II), Co(II), Ni(II) and Mn(II) complexes with N-benzyl-H-nitrosalicylaldimine (IX), N-benzyl-3,5- dinitrosalicylaldimine (X), N-benzylsalicylaldimine (XI) and N-phenylsalicylaldimine (XII) have been determined in 7 5 percent dioxane/water solvents system. In the determina tions of the constants, the formation curves of the complexes betweeen n and pL values have been drawn by using the Bjerrum' potentiometric method. The effects of the cations on the sta bility constants have been discussed and the order of the overall stability constants of the metal complexes has been found to be as follows: Cu(II) >Co(II) > Ni(II) > Mn(II) KEY WORDS : Schiff base, transition elements, dioxane/water, potentiometric method, stability constant, dissociation constant.