XVI. asırda Koyulhisar kazasının sosyo-ekonomik yapısı
Socio-economical situation in Koyulhisar town in 16 th. century
  1. Tez No: 89840
  2. Yazar: RAMAZAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ XVI. ASIRDA KOYULHİSAR KAZASFNIN SOSYO-EKONOMİK YAPISI Ramazan KAYA Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY 1999- SAYFA: 132 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY Bu çalışmada, Koyluhisar'ın 1485-1569 tarihleri arasındaki sosyo-iktisadî yapısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bugün Sivas Vilâyeti'ne bağlı bir kaza merkezi olan Koyluhisar, Anadolu'da mühim yolların kavşak noktasında bulunmaktaydı. Bu stratejik öneminden dolayı birçok mücâdelenin hedefi olan Koyluhisar, Osmanlı hâkimiyetine geçtiğinde harap bir vaziyette idi. Ancak, bu hâkimiyetin altında siyasal istikrara kavuşan Koyulhisar'da hem yerleşim birimi ve nüfûs, hem de üretim açısından sürekli gelişmeler yaşanmıştır. İncelenen dönemler içinde bölgedeki nüfûs, kır iskân merkezleri olan köy ve mezraalarda toplanmıştı. Dolayısıyla bölge nüfûsunun büyük çoğunluğu, devletin en önemli vergi kaynağı olan köylülere dayanmaktaydı. Henüz gelişmemiş bir durumda olan merkez ise kale-şehir hüviyetini muhafaza etmekte idi. Burada kale görevlilerinden ibaret askerî bir grup ile devletin temsilcisi kadıdan başka kimse bulunmuyordu. Bölgenin etnik ve dinî unsuru ise çoğunlukla Türk-müslüman kimliğine dayanmaktaydı. Halkın başlıca iktisadî faaliyeti zirâate dayanan Koyluhisar'da, başta buğday ve arpa olmak üzere hububat, sonra da sebze ve meyve ekimi yapılmaktaydı. Bunun dışında Koyun besiciliği ve arıcılık gibi hayvancılık faaliyetleri de halkın geçim kaynakları arasındaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SOCIO-ECONOMICAL SITUATION IN KOYULHİSAR TOWN IN 16 Th.CENTURY Ramazan KAYA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY 1999-PAGE: Jury: Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY This study aims to investigate the socio-economical structure of Koyluhisar between 1485-1569 Koyluhisar, now a town center belonging to Sivas, was the junction of important roads in Anatolia. Because of this strategical importance, it was nearly a destruction when it entered Ottoman rule, However, because it gained a political stability under Ottoman rule, Koyluhisar showed continuous progress both as a settlement and its population, and for production. During the period under investigation, the population was in rural areas of settlement. The revenue of the state depended mostly on villagers. The town center, which was not developed enough, was of a castle-city characteristics. The only settlers were the soldiers and kadi as the representatives of the state. The ethnical and religioes characteristics of the area was mosdy Turkish-Islamic origin. The general economical activity of Koyluhisar was wheat and barley at first and later firuit and vegetables. Besides, sheep raising and bee keeping may be stated among the other economical activities.