1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Kars ve çevresi
Kars and its environment during Ottoman-Russian war between 1828-1829
- Tez No: 89841
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 1828-1829 OSMANLI- RUS SAVAŞI'NDA KARS VE ÇEVRESİ Yaşar KOP Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan ŞAHİN 1999 - Sayfa : 154 Jüri : Yrd. Doç.Dr. Hasan ŞAHİN Şark Meselesi' nde en önemli rolü Türkler' le beraber paylaşan Rusya, I.Petro'dan itibaren Osmanlı İmparatorluğu 'nu yıkıp-yok etmeyi plânlayan bir politika izlemiştir. Ruslar Petro'ya sadık kalarak; ılıman denizlere inebilmek gayesiyle, Süveyş'e, Ortadoğu'ya ve Akdeniz'e hatta bütün dünyaya hâkim olmak için Türk topraklarına saldırmışlardı. Nitekim 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı, bunun bir göstergesi sayılabilir. Rusya, Türkiye ve İran taraflarından hedefine erişmek için öncelikle Kafkasya'ya hâkim olma yolunu tercih etti. Sonrasında Kafkasya ile Anadolu arasında Tiflis gibi geçiş noktası olan Kars'a hücum eden Ruslar, burayı aldıktan sonra, plânın geri kalan kısmı için Ahılkelek ve Ahıska'yı ele geçirip, savaşın ikinci yılında Erzurum ve Bayburd'u almaya muvaffak oldular. Genel itibariyle Osmanlı Devleti'nin bu başarısızlığı 14 Eylül 1829 tarihli Edirne Antlaşmasıyla son bulurken, Ruslar' a geçen merkez ve sancaklarımızın kurtulması da sağlanmıştır. 1830 yılı ortalarında Erzurum'u terk etmeye başlayan Ruslar, 26 Haziran 1830 tarihinde ise Kars'ı boşaltarak, Anadolu'nun doğusundan çekilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS KARS AND IT'S ENVIROMENT DURING OTTOMAN - RUSSIAN WAR BETWEEN 1828-1829 Yaşar KOP Advisor: Yrd. Doç. Dr. Hasan ŞAHİN 1999- PAGE : 154 Jury : Yrd. Doç. Dr. Hasan ŞAHİN Russia, sharing the mast important role on the level as Turks under consideration of Oriential Matter had political policy with the planned to destory. The Ottoman Emperorship beginning from Peter I. Remaining true to Peter Russians, attacked to the Turkish lands for the Turkish lands for the purpose of moving down to the tern perate seas because they wanted to dominate and control to the Suez Canal, the Middle East and the Mediterranean Sea moreover the Whole World. Just as, we can call it a sign the Ottoman and Russian War 1828-1829. Russia preferred before all else the control way to dominate the Caucasus to attain their goal from the direction of Iran an Turkey. Russians assaulted to Kars which is the crossing point like Tiflis between Anatolia and Caucasia. And after canquering Kars; they canquered Ahilkelek and Ahiska for the backward part of the plan. They captured Erzurum and Bayburd in the secand year of the war. From the common point of view this lack of success of Ottoman Empire finished with the Agreement of Edirne in 14th September 1829 we saved our center and sanjaks. In the middle of 1830; Russians started to leave from Erzurum and in 26 June 1830 they were emptying Kars and they went out of the east of Anatolia.