Nanoenzim temelli kolorimetrik Leishmania immunosensörünün geliştirilmesi
Development of nanoenzyme-based cholorimetric Leishmania immunosensor
- Tez No: 898424
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Leishmania majör yüzey proteazı olan Glikoprotein 63 (Gp63) antikorunun tespit edilmesi amacıyla Altın Nanopartiküllerin (AuNP) kullanıldığı bir kolorimetrik immunosensör geliştirilmiştir. Bu amaçla, AuNP'lerin yüzeyi Leishmania donovani antijeni olan kinetoplastid membran proteini (KMP-11) ile modifiye edilerek aktif biyolojik tabaka oluşturulmuştur. Anti-gp63'lerin analit ve AuNP'lerin renk reaktifi olarak kullanıldığı hem gözle görülebilen hem de UV-Vis spektrofotometre kullanılarak absorbans değişimine göre izlenebilen bir sensör tasarlanmıştır. Absorbans ölçümleri 700-350 nm dalga boyları arasında gerçekleştirilmiş ve 530 nm'deki absorbans değerleri dikkate alınmıştır. Geliştirilen AuNP temelli kolorimetrik Leishmania immunosensörünün optimum çalışma koşullarının ayarlanması için KMP-11'in AuNP ile inkübasyon süresi ve KMP-11/anti-gp63 inkübasyon süresi optimizasyonları, ardından analitiksel karakteristik çalışmaları yapılmıştır. Girişim çalışmaları ve örnek deneme için sentetik serum kullanılmıştır. Sonuç olarak bu yüksek lisans tezi kapsamında daha önce uygulanmamış, leishmaniasis hastalığının teşhisi için üzerine doğrudan KMP-11 biyolojik katmanı oluşturulmuş AuNP'lerin kullanıldığı hızlı, çıplak göz ile de var-yok tayini mümkün kılan, pratik bir kolorimetrik immunosensör geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, a colorimetric immunosensor using gold nanoparticles (AuNPs) was developed for the detection of Glycoprotein 63 (Gp63) antibody, which is a major surface protease of Leishmania parasite. For this purpose, the surface of AuNPs was modified with kinetoplastid membrane protein (KMP-11), an antigen of Leishmania donovani, to form an active biological layer. The determination of anti-gp63 was carried out using AuNPs as a colour reagent, both visible to the eye and as a sensor that can be monitored according to the absorbance change using UV-Vis spectrophotometer. Absorbance measurements were carried out between 700-350 nm wavelengths and absorbance values at 530 nm were taken into account. Optimization of the incubation time of KMP-11 with AuNP and the incubation time of KMP-11/anti-gp63 were performed to set the optimum operating conditions of the developed AuNP-based colorimetric Leishmania immunosensor, followed by analytical characteristic studies. Synthetic serum was used for interference studies and sample testing. As a result, within the scope of this master's thesis, a practical colorimetric immunosensor has been developed for the diagnosis of leishmaniasis disease, which has not been applied before, using AuNPs on which KMP-11 biological layer is directly formed, that enables a fast and practical detection even with the naked eye.