SINIF ÖĞRETMENLERİNİN FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİ VE SPOR FARKINDALIKLARININ İNCELENMESİ
EXAMINATION OF PHYSICAL ACTIVITY LEVEL AND SPORTS AWARENESS OF CLASSROOM TEACHERS
  1. Tez No: 898425
  2. Yazar: SİBEL TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ CAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Spor, Education and Training, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmada sınıf öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyinin ve spor farkındalığının yaş, cinsiyet, medeni durum, mezun olduğu fakülte ve spor medyasını takip etme değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Muğla ili Milas ilçesindeki ilkokullarda görev yapan 378 sınıf öğretmeni (2024, Temmuz), örneklemini ise evrenden araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü 300 (169 kadın, 131 erkek) öğretmen oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada olan bu durumu irdeleyen betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Öğretmenlerin yapmış oldukları fiziksel aktivite seviyesini belirlemek ve ölçmek için IPAQ (Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi) kısa formu, spor farkındalıklarını belirlemek için Spor Farkındalığı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences 25.0) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the physical activity level and sports awareness of classroom teachers according to the variables of age, gender, marital status, faculty of graduation and following sports media. The population of the study consisted of 378 classroom teachers working in primary schools in Milas district of Muğla province (2024, July), and the sample consisted of 300 volunteer teachers (169 female, 131 male) who accepted to participate in the study. In this study, the survey method, which is one of the descriptive research methods that examines this situation, was applied. IPAQ (International Physical Activity Questionnaire) short form for identifying and measuring the level of physical activity performed by the teachers and Sport Awareness Scale for determining their sport awareness were used. The data were analysed with SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences 25.0) software.