Konya ilindeki 9-14 yaş aralığındaki çocukların beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitelerinin dmft ve dmfs durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of nutritional habits and physical activities on dmft and dmfs status of children aged 9-14 years in Konya province
- Tez No: 898458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmiştir. Diş çürükleri ve periodontal hastalıklar, en sık görülenler arasındadır. Bu nedenle; genel sağlıkla birlikte ağız ve diş sağlığının düzenlenmesi için beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktivite davranışlarının düzenlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma, beslenme ve fiziksel aktivitenin DMFT ve DMFS indekslerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 9-14 yaş arası çocuklara; demografik bilgileri, ağız ve diş sağlığı alışkanlıkları, beslenme ve fiziksel aktivite durumları ile ilgili sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Çocukların ağız içi muayeneleri ile DMFT ve DMFS indeksleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çalışmaya dahil edilen çocukların ortalama DMFT indeks puanı 3,81, ortalama DMFS indeks puanı 6,09 olduğu ve en yüksek DMFT, DMFS indeks puanına sahip yaş grubunun 9-10 yaş grubu olduğu tespit edilmiştir. DMFT ve DMFS indeks puanlarının beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi değerlendirildiğinde sadece atlanan öğün çeşidi ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diş macunu flor içeren çocukların ortalama DMFT ve DMFS indeks puanlarının diş macunu flor içermeyen çocuklara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel aktivite ve DMFT, DMFS indeksleri arasında ilişki bulunmamıştır. Ağız ve diş sağlığının oluşturulması ve sürdürülmesi için genel sağlıkla birlikte, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları oldukça önemlidir. Bu davranışların erken yaşlarda düzenlenmesi ve sağlıklı davranışların kazandırılması için çocuklar ve ebeveynleri içeren çalışmalar ülke genelinde artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health has been recognized as an integral part of overall health. Dental caries and periodontal diseases are among the most common diseases. Therefore, it is very important to regulate dietary habits and physical activity behaviors to regulate oral and dental health along with general health. This study was conducted to evaluate the effects of nutrition and physical activity on DMFT and DMFS indexes. A questionnaire consisting of questions about demographic information, oral and dental health habits, nutrition and physical activity status was applied to children aged 9-14 years. DMFT and DMFS indexes were determined by intraoral examinations of the children. According to the results obtained, it was determined that the average DMFT index score of the children included in the study was 3.81, the average DMFS index score was 6.09 and the age group with the highest DMFT and DMFS index score was the 9-10 age group. When the relationship between DMFT and DMFS index scores and dietary habits was evaluated, a significant relationship was found only with the type of skipped meal. It was found that the mean DMFT and DMFS index scores of children whose toothpaste contained fluoride were lower than those of children whose toothpaste did not contain fluoride. No relationship was found between physical activity and DMFT and DMFS indexes. Along with general health, eating habits and physical activity are very important for establishing and maintaining oral and dental health. Studies involving children and parents should be increased throughout the country in order to regulate these behaviors at an early age and to gain healthy behaviors.