CFA kazıkların s0nlu elemanlar yöntemine dayalı analiz sonuçlarının kazık yükleme deney sonuçları ile mukayesesi
Comparision of analysis results for CFA piles based on finite element method with pile loading test results
- Tez No: 898457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
CFA (Sürekli Fore Burgu) sistemi 1950'lerde yüksek yeraltı suyu seviyesi bulunan zayıf ve kohezyonsuz zeminlerde, muhafaza ve foraj sıvısı olmadan kazık imalatı için kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise kontrollü uygulama imkânı sağlaması, görece düşük titreşim oluşumu ve tork kapasitesi ile daha yaygın kullanım alanı elde etmiştir. CFA yönteminde içi boşluklu helezonik burgu ile derinlik boyunca kazıklar monoblok olarak imal edilmektedir. Foraj işlemi sonrası, burgu içindeki boşluktan basınçlı beton kuyu tabanından yukarı doğru doldurulmaktadır. Donatılı olarak tasarlanması durumunda, betonlama sonrası donatı kafesi yukarıdan kuyu içine indirilmektedir. Bu çalışma kapsamında, derin temel sistemi olarak CFA kazıklarının kullanıldığı iki vaka örneği incelenmiştir. CFA kazıkları, sonlu elemanlar metodu esasında çalışan yazılım kullanılarak üç farklı malzeme modeline dayalı olarak modellenmiş ve elde edilen analiz sonuçları kazık yükleme deneyleri ile kıyaslanmıştır. Kıyaslama sonrası zemin koşullarına bağlı olarak seçilen zemin modellerinden hangisinin yükleme deney sonuçları ile daha uyumlu olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The CFA (Continuous Flight Auger) system started to be used in the 1950s to create a pile in weak and cohesionless soils with high groundwater levels, without casing pipe and forage fluid. Nowadays, it has gained more widespread use with its controlled application opportunity, relatively low vibration generation and torque capacity. In the CFA method, piles are created as monoblocs throughout the depth with a hollow helical auger. After the drilling process, pressurized concrete is filled from the cavity inside the auger from the bottom of the well upwards. If it is designed as reinforced, the reinforcement cage is lowered into the well from above after concreting. Within the scope of this study, two case studies including CFA piles as a deep foundation system was examined. CFA piles were modeled based on three different material models using software based on the finite element method, and the analysis results were compared with pile loading tests. After the comparison, it was tried to determine which of the selected soil models was more compatible with the loading test results, depending on the soil conditions.