Koyu renkli remineralize mine ve sağlam minenin vital bleaching sonrası renk stabilitelerinin, yüzey özelliklerinin ve derin morfolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of color stability, surface properties, and deep morphological characteristics of remineralized enamel with dark color and intact enamel after vital bleaching
  1. Tez No: 898463
  2. Yazar: BERNA SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çok sayıda hasta için estetik bir problem olan durmuş çürük kaynaklı koyu renklenmelerin sıklıkla tedavisi restoratif olarak yapılmaktadır. Beyazlatmanın bu lezyonların tedavisi için alternatif olabilecek bir sonuç ortaya çıkarması daha sağlıklı, minimal invaziv ve uygun maliyetli olacaktır. Bu nedenle bu çalışmada bu lezyonlar beyazlatma tedavisinden sonra renklenmeye maruz bırakılarak renk stabiliteleri değerlendirilecek ve renk stabiliteleri sağlam mine ile karşılaştırılacaktır. Ayrıca renk stabilitesi ile ilişkili olabileceğinden bu çalışmada durmuş çürük lezyonu yüzey ve derin morfolojik özellikler açısından sağlam mine ve white spot lezyon ile karşılaştırmak için SEM ve SEM/EDX ile incelenecektir. Çalışmamızda beyazlatmadan önce ve sonraki periyotlarda dişlerin Diagnodent, ICDAS, gözlemsel olarak komşu diş dokuları ile renk uyumunun değerlendirmesi de yapılacak ve birbirleriyle ilişkileri değerlendirilecektir. Bu çalışmada , 24 adet mine seviyesinde koyu renkli durmuş çürük lezyonlu çekilmiş insan dişleri kronları açıkta kalacak şekilde akriliğe gömülmüştür. Her örnek numaralandırılıp polisajlandıktan sonra başlangıç (T0) renk ve Diagnodent ölçümleri yapılmıştır. %40 H2O2 içerikli beyazlatma ajanı (Opalescence Boost, Ultradent Products) ile beyazlatma işlemi uygulanmasının ardından işlemden hemen sonra (T1), 1 hafta kahvede renklendirildikten sonra(T2), 3 ay kahvede bekletildikten sonra(T3), 3 ay kahvede bekletildikten sonra fırçalama yapıldığında(T4) ve fırçalamadan 1 hafta sonra (T5) periyotlarında da renk ve Diagnodent ölçümleri yapılmıştır. Yapılan takiplerde DiagnodentPEN (Diagnodent Pen, Kavo, Biberach, Almanya) ile demineralizasyon derecesi , Vita Easyshade (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany) ile renk ölçümü , ICDAS ile görsel olarak lezyon sınıflaması yapıldı. Ayrıca takipleri yapan hekim işlemden önceki diş rengi ve işlemden sonraki diş renginden duyduğu memnuniyeti 0'dan 10'a kadar puanladı.
Özet (Çeviri)
For many patients, dark discolorations caused by arrested caries, which are an aesthetic problem, are often treated restoratively. It would be healthier, minimally invasive and cost-effective for bleaching to produce an alternative result for the treatment of these lesions. Therefore, in this study, these lesions will be subjected to discoloration after bleaching treatment and their color stability will be evaluated and their color stability will be compared with sound enamel. In addition, since it may be related to color stability, in this study, the arrested caries lesion will be examined with SEM and SEM/EDX to compare it with sound enamel and white spot lesion in terms of surface and deep morphological features. In our study, the color harmony of the teeth with Diagnodent, ICDAS, and observational neighboring tooth tissues will be evaluated before and after bleaching and their relationships with each other will be evaluated. In this study, 24 extracted human teeth with dark-colored arrested caries lesions at the enamel level were embedded in acrylic with their crowns exposed. After each sample was numbered and polished, initial (T0) color and Diagnodent measurements were made. Following the application of the whitening process with a 40% H2O2 whitening agent (Opalescence Boost, Ultradent Products), color and Diagnodent measurements were made immediately after the process (T1), after coloring in coffee for 1 week (T2), after waiting in coffee for 3 months (T3), after waiting in coffee for 3 months and brushing (T4) and 1 week after brushing (T5). In the follow-ups, the degree of demineralization was measured with DiagnodentPEN (Diagnodent Pen, Kavo, Biberach, Germany), color was measured with Vita Easyshade (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany), and visual lesion classification was made with ICDAS. In addition, the physician who performed the follow-ups scored the satisfaction with the tooth color before the process and the tooth color after the process from 0 to 10.