Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının belirlenmesi
Determining the motivations of secondary school students to participate in physical activity
- Tez No: 898462
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ortaokul öğrencilerinde fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Bu dönemde kazanılan alışkanlıklar, bireylerin gelecekteki fiziksel ve zihinsel sağlıklarını doğrudan etkileyebilir. Düzenli fiziksel aktivite, sadece fiziksel sağlığı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda özgüven, disiplin ve sosyal beceriler gibi kişisel gelişim alanlarında da önemli katkılar sağlar. Öğrencilerin motivasyonunu artırmak için eğlenceli ve ilgi çekici aktiviteler sunmak, onlara hedefler belirlemeleri için rehberlik etmek ve başarılarını takdir etmek büyük önem taşır. Bu sayede öğrenciler, fiziksel aktivitenin hem kısa vadeli hem de uzun vadeli faydalarını görerek daha istekli ve düzenli bir şekilde katılım sağlayabilirler. Bu motivasyon, onların hayat boyu sürdürecekleri sağlıklı yaşam alışkanlıklarının temelini oluşturur. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin benimsendiği araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili Çayırova ilçesindeki farklı ortaokullarda öğrenim hayatına devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem seçiminde ise farklı evrenden örneklem alma yoluna gidilmiş ve bu çerçevede bahsedilen evrenin 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 261'i kız, 256'sı erkek olmak üzere toplam 517 öğrenci ise araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu belirlemek üzere Tekkurşun-Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen ''Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Uygulanacak istatistiksel analizlere karar vermek adına verilere normallik sınaması yapılmış ve sonuçların ardından verilerin norma dağılıma uygun olduğu bulunmuştur. Betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation to participate in physical activity in secondary school students is one of the cornerstones of a healthy lifestyle. The habits acquired during this period can directly affect the future physical and mental health of individuals. Regular physical activity not only improves physical health, but also contributions to personal development areas such as self-confidence, discipline and social skills. To increase students' motivation, it is important to provide fun and interesting activities, guide them to set goals and recognize their achievements. In this way, students can see both the short-term and long-term benefits of physical activity and participate more willingly and regularly. This motivation forms the basis of healthy living habits that they will maintaina throughout their lives. This research aimed to determine the motivation of secondary school students to participate in physical activity. The population of the research, in which the descriptive survey model was adopted, consisted of students continued their education in different secondary schools in Çayırova district of Kocaeli province in the 2023-2024 academic year. In the selection of the sample, sampling from different universes was chosen and within this framework, a total of 517 students, 261 girls and 256 boys, determined by convenience sampling method among the 5th, 6th, 7th and 8th grade students of the mentioned universe, constituted the sample group of the study. As data collection tools in the study, the“Physical Activity Participation Motivation Scale”developed by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu (2018) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used to determine students' motivation to participate in physical activity. In order to decide on the statistical analysis to be applied, a normality test was performed on the data and after the results, it was found that the data was in accordance with the norm distribution. Descriptive statistics were examined using independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods.