Diş hekimliğinde konvansiyonel ve dijital renk seçim yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional and digital colour selection methods in dentistry
  1. Tez No: 898479
  2. Yazar: ONUR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş hekimliği alanında estetik sonuçların elde edilmesi, dental restorasyonların doğal dişlerle olan renk uyumuna bağlıdır. Dişlerin karmaşık optik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, renk seçimi hem önemli hem de zorlu bir adımdır. Renk seçimi, görsel ve enstrümantal yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, diş hekimliğinde renk seçiminde kullanılan görsel ve dijital araçlar olan renk skalası, spektrofotometre ve ağız içi tarayıcının doğruluğunu ve tekrarlanabilirliğini karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya gönüllülük esasına bağlı olarak 194 diş hekimliği öğrencisi (81 erkek, 113 kadın) dahil edildi. Görsel olarak Vita 3D-Master renk skalası (Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen,Almanya); enstrümantal olarak Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) spektrofotometre ve CEREC AC Omnicam (Sirona Dental Systems, Bensheim, Almanya) ağız içi tarayıcı kullanılarak sağ üst santral dişlerin orta üçlüsünden renk ölçümü yapıldı. Vita Easyshade Advance referans cihaz kabul edildi. Görsel renk seçimleri ve ağız içi tarayıcı ile yapılan renk ölçümleri; spektrofotometre renk ölçümleri ile karşılaştırıldı. Üç test grubunun tekrarlanabilirliği, ölçümlerin üç kopya halinde tekrarlanmasıyla incelenmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmanın sonucunda, spektrofotometre ve görsel renk seçim sonuçları benzer bulundu. CEREC AC Omnicam ağız içi tarayıcının renk ölçüm sonuçları spektrofotometre ve görsel renk seçim sonuçlarından farklılık gösterdi. CEREC AC Omnicam ve spektrofotometre yöntemlerinin tekrarlanabilirliklerinin benzer olduğu ve görsel yöntem tekrarlanabilirliklerinden daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Achieving aesthetic results in dentistry depends on the color harmony between dental restorations and natural teeth. Considering the complex optical properties of teeth, color selection is an important and challenging step. Color selection can be performed using visual and instrumental methods. The purpose of this study is to compare the accuracy and repeatability of visual and digital tools used in color selection in dentistry, namely the color scale, spectrophotometer, and intraoral scanner. 194 dental students (81 males, 113 females) voluntarily participated in this study. Visually, the Vita 3D-Master color scale (Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany); instrumentally, the Vita Easyshade Advance spectrophotometer (Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany) and the CEREC AC Omnicam intraoral scanner (Sirona Dental Systems, Bensheim, Germany) were used to measure the color of the middle third of the upper right central incisors. The Vita Easyshade Advance was accepted as the reference device. Visual color selections and color measurements made with the intraoral scanner were compared with spectrophotometer color measurements. The repeatability of the three test groups was examined by repeating the measurements in triplicate. The data were statistically analyzed. The study's results found that the spectrophotometer and visual color selection results were similar. The color measurement results of the CEREC AC Omnicam intraoral scanner differed from the spectrophotometer and visual color selection results. The repeatability of the CEREC AC Omnicam and spectrophotometer methods was similar and higher than the visual method repeatability.