Kooperatiflerde yönetim kurulu ve yönetim kurulunun genel kurul tarafından sınırlandırılması
Board of directors in cooperatives and limitation of the board of directors by the general assembly
  1. Tez No: 898478
  2. Yazar: FEYZA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
TTK uyarınca ticaret şirketleri arasında sayılan kooperatifler hakkındaki hükümler 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nda düzenlenmiştir. KoopK'ye göre kooperatiflerin zorunlu organları genel kurul, yönetim kurulu ve denetim kuruludur. Kooperatifler hakkındaki hükümler KoopK'de yer almakla birlikte, bu Kanun'da organlar arası ilişki, organların görevleri ve yetkileri konularında yeterli düzenlemeler öngörülmemiştir. Kanun'da var olan düzenlemelerde ise çelişkili ifadelere yer verilmiştir. Ayrıca bazı konulara bu Kanun'da yer verilmeyerek düzenlenmesi kooperatif ortaklarının iradesine, ana sözleşme düzenlemelerine, kurul kararlarına ve çalışma esaslarına bırakılmıştır. Bu konularda da uygulamada çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen sorunlardan bazıları yönetim kurulunun yetkilerinin sınırlandırılmasının sonucudur. Zira gerek KoopK'deki hükümlerden gerekse kooperatif uygulamalarından kaynaklı olarak kooperatiflerde yönetim kurulu, genel kurul tarafından sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, söz konusu sorunlara ve sınırlandırmalara sebep olan kooperatif özellikleri, Kanun hükümleri, kooperatiflerde organların görevleri ve çalışma esasları, diğer şirketlerdeki organların görev ve yetkileri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Takiben var olan düzen içerisinde sorunların sonuçları, yönetim kurulunun yetkilerinin sınırlandırılması ve bu sınırlandırmaların ortadan kaldırılması için çözümler öngörülmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Provisions regarding cooperatives, which are considered among commercial companies in accordance with the Turkish Commercial Code, are regulated in the“Cooperatives Law”No. 1163. According to Cooperatives Law, the mandatory bodies of cooperatives are the general assembly, board of directors and audit board. Although the provisions on cooperatives are included in the Cooperative Law, this Law does not provide sufficient regulations on the relations between bodies, the duties and powers of the bodies. Contradictory statements are included in the regulations existing in the law. In addition, some issues are not included in this Law and their regulation is left to the will of the cooperative partners, the articles of association, the board decisions and the working principles.Various problems arise in practice in these issues too.Some of the problems mentioned arise due to the limitation of the authority of the board of directors. Because, due to both the provisions in the Cooperative Law and the cooperative practices, the board of directors in cooperatives is limited by the general assembly. For this reason, in our study, the characteristics of the cooperatives that cause the problems and limitations in question, the provisions of the Law, the duties and working principles of the bodies in the cooperatives, the duties and powers of the cooperatives were examined by comparing them with the bodies in other companies. Subsequently, solutions to the consequences of the problems within the existing order, the limitation of the powers of the board of directors, and the elimination of these limitations were tried to be foreseen.