Çocuklarda dijital ve konvansiyonel ölçü yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison effectiveness of digital versus conventional impression techniques in children
- Tez No: 829688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN GÜNER ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi günlük yaşamımızı birçok yönden etkilemektedir. Birçok alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de dijitale doğru bir değişim vardır. Diş hekimliği hayatın içinde olan teknolojik gelişmelere açıktır. Bu nedenle diş hekimleri hastalara en iyi bakımı sunmak için bu değişikliklere uyum sağlamalıdır. Dijitale doğru olan bu değişim dental ölçü alma yöntemlerinin de gelişmesine neden olmaktadır. Bu araştırmanın amacı çocuk hastalarda konvansiyonel ve dijital ölçü tekniklerinin etkinliklerinin konfor, kaygı düzeyi, tercih ve zaman gibi farklı yönleriyle karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Aynı operatör tarafından 6-10 yaşları arasındaki 40 hastanın dijital ölçüleri ve konvansiyonel ölçüleri alınmıştır. İlk seansta hastalara konvansiyonel ölçü prosedürü uygulanmıştır. İkinci seansta ise dijital ölçü prosedürü uygulanmış ve iki farklı ölçü tekniğinin etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada bu iki ölçü tekniğini karşılaştırmak için Wong Baker, FLACC skalası, nabız oksimetresi, kronometre ve 8 soruluk anket kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the advancement of technology affects our daily lives in many ways. As in many fields, there is a shift towards digital in dentistry. Dentistry is open to technological developments in life. Therefore, dentists must adapt to these changes in order to provide the best care to patients. This change towards digital leads to the development of dental impression methods. The aim of this study is to compare conventional and digital impression techniques in pediatric patients with different aspects such as comfort, preference, anxiety level, efficiency and time in pediatric patients. Methods: Digital impressions and conventional impressions were taken from 40 patients aged 6–10 years by the same operator. In the first session, conventional impression procedure was applied to the patients. In the second session, the digital impression procedure was applied and the efficiencies of two different impression techniques were compared. In the study, Wong Baker, FLACC scale, pulse oximetry, stopwatch and 8-question questionnaire were used to compare these two impression techniques.