Anonim şirketlerde ticari sırların korunması
Protection of trade secrets in joint stock companies
- Tez No: 898507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ticari sırlar, işletmelere ve ticari şirketler lehine ekonomik menfaatler sağlayan ve ilgili şirketlerin rakiplerine karşı üstünlük kuran gizli bilgilerdir. Günümüz şartlarında ticari sırların mali, ekonomik ve ticari sektörleri kapsayan bir vasfı bulunmaktadır. Çalışmamızın ana konularından birini oluşturan ticari sır kavramı yabancı hukuk sistemlerindeki örnekleri ile karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiş ve bu bağlamda İsviçre, İngiliz, Alman ve Amerikan hukuk sistemlerinde ticari sır kavramına ve koruma yöntemlerine değinilmiştir. Mevcut çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ticari sırrın sınırlarını belirleyebilmek amacıyla kavramın tanımını yaparak diğer sır türleri ile ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise ticari sır üzerindeki korunmaya değer menfaatlerin ne olduğu hususu üzerinde durulmuştur. Özellikle de Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu kapsamında ve diğer kanunlar kapsamında sır saklama yükümlülüğü incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise anonim şirketler hukuku bakımından ticari sırlara ve ilgili sırların korunma mekanizmalarına değinilmiştir. İncelememizde esas alınan kaynaklar ise Türk Ticaret Kanunu ile Sermaye Piyasası Kanunu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trade secrets are confidential information that provide economic benefits in favour of enterprises and commercial companies and establish superiority over competitors of the relevant companies. In today's conditions, trade secrets have a characteristic that covers financial, economic and commercial sectors. The concept of trade secret, which constitutes one of the main subjects of our study, has been analysed comparatively with the examples in foreign legal systems and in this context, the concept of trade secret and protection methods in Swiss, English, German and American legal systems have been mentioned. The present study consists of three parts. In the first part, in order to determine the boundaries of the trade secret, the definition of the concept and its relationship with other types of secrets are analysed. In the second part, the issue of the interests worth protecting on the trade secret is emphasised. In particular, the obligation to keep secrets within the scope of the Turkish Commercial Code and the Turkish Code of Obligations and other laws are analysed. In the third part, trade secrets and the protection mechanisms of such secrets in terms of the law of joint stock companies are analysed. The sources taken as basis in our analysis are the Turkish Commercial Code and the Capital Markets Law.