48-72 aylık çocuklarda zihin kuramı ve sayma becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between theory of mind and counting skills in 48-72 months old children
  1. Tez No: 898509
  2. Yazar: FURKAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların erken sayı becerileri ile Zihin Kuramı (ZK) gelişimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık 48 kız ve 54 erkek olmak üzere toplamda 102 çocuktan oluşmaktadır. Veriler,“Katılımcı Bilgi Formu”,“Erken Sayı Testi (Early Numeracy Test-ENT)”,“Sally-Anne Görevi”,“Smarties/Bonibon Görevi”,“Çikolata Çubuğu Görevi”ve“Dondurma Kamyonu Görevi”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, uygun istatistiksel paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle parametrik test koşulları incelenmiş, verilerin normalliği Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiş ve sonuçlar, verilerin normal dağılım göstermediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, analizlerde non-parametrik testler kullanılmıştır. Veri analizi sonuçları, çocukların sayı becerileri ve ZK gelişimlerinin her iki testin farklı alt boyutlarında yaş gruplarından etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca, sayı becerilerinin anne-baba öğrenim düzeyine göre farklılık gösterdiği, ancak ZK gelişiminde anne-babanın öğrenim durumunun etkili olmadığı belirlenmiştir. Son olarak, erken dönemde sayı becerileri ile ZK gelişimi arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmış ve öneriler geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, okul öncesi eğitimde erken sayı becerileri ve ZK gelişiminin önemini vurgulamakta ve bu alanlarda yapılacak müdahalelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between preschool children's early counting skills and their Theory of Mind (ToM) development. In this study, which was conducted using a quantitative research method, the survey model was adopted. The study sample consisted of 102 children, 48 girls, and 54 boys, aged 48-72 months, attending preschool education in the 2023-2024 academic year. The data were collected using the“Information Form”,“Early Numeracy Test (ENT)”,“Sally-Mother Task”,“Smarties/Bonibon Task”,“Chocolate Bar Task”and“Ice Cream Truck Task”. The data obtained were analysed using appropriate statistical package programs. Firstly, parametric test conditions were examined, normality of the data was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests and the results revealed that the data did not show normal distribution. Therefore, non-parametric tests were used in the analyses. The results of the data analyses showed that children's number skills and ToM development were affected by age groups in different sub-dimensions of both tests. In addition, it was determined that counting skills differed according to parental education level, but parental education level was not effective in ToM development. Finally, positive and significant relationships were found between early counting skills and ToM development. These findings were discussed in the light of the relevant literature and recommendations were developed. The results emphasise the importance of early counting skills and the development of ToM in preschool education and reveal the necessity of interventions in these areas.