Okul öncesi dönem çocuklarının karşıt olma karşı gelme bozukluğu ile ebeveynlerinin ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool children's opposition definition disorder and their parents' parental attitudes
- Tez No: 898510
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu ile ebeveynlerinin ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde hazırlanmış olan bu nicel araştırmanın örneklemini Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklar ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada Ebeveyn Bilgi Formu, Erken Çocukluk Envanteri- 4 Ebeveyn Formu (EÇE-4: EF) ve Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, SPSS-26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan 1002 veri içerisinden Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu olan 74 çocuk belirlenmiş ve analizler bu 74 çocuğa ait veriler üzerinden yürütülmüştür. Yapılan analizler sonucunda Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu ile demokratik ebeveynlik tutumu arasında negatif yönlü, Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu ile otoriter ebeveynlik ve izin verici ebeveynlik tutumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu ile aşırı koruyucu ebeveynlik tutumu arasında ise anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. Ebeveynlerin benimsediği“otoriter tutum”ve“izin verici tutum”düzeylerinin düşük olduğu;“demokratik tutum”ve“aşırı koruyucu tutum”düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin ebeveynlik tutumlarının çocuğa yakınlık durumlarına göre demokratik ebeveynlik ve otoriter ebeveynlik tutumlarında; çocuk sayılarına göre demokratik ebeveynlik tutumunda ve anne eğitim durumuna, baba eğitim durumuna, annenin çalışma durumuna, çocuğun okul öncesi eğitim alma süresine ve çocuğun doğum sırasına göre aşırı koruyucu ebeveynlik tutumunda anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Okul öncesi dönem çocuklarının Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu ortalamalarının düşük ve orta düzey sınırında olduğu saptanmış ve çocukların Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğunun baba eğitim durumuna ve ailenin aylık gelirine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between preschool children's Oppositional Defiant Disorder and their parents' parental attitudes. The sample of this survey, one of the quantitative research methods, consisted of children attending preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education and their parents. Parent Information Form, Early Childhood Inventory-4 Parent Form (ECE-4: EF) and Parental Attitude Scale were used in the study. The data of the study were analyzed using the SPSS-26 package program. Among the 1002 data collected, 74 children with Oppositional Defiant Disorder were identified and analyzes were conducted on the data of these 74 children. As a result of the analyses, a negative significant relationship was found between Oppositional Defiant Disorder and democratic parental attitude, and a positive significant relationship was found between Oppositional Defiant Disorder, and authoritarian parental and permissive parental attitudes. No significant relationship was found between Oppositional Defiant Disorder and overprotective parental attitude. It was determined that although the levels of“authoritarian attitude”and“permissive attitude”adopted by parents was low, the levels of the“democratic attitude”and“overprotective attitude”was high. It was determined that parents' parental attitudes showed a significant difference in democratic and authoritarian parental attitudes based on their closeness to the child (being mother or father). It was found that parents' parental attitudes showed a significant difference in democratic parental attitudes according to the number of children. It was also determined that parents' attitudes showed a significant difference in overprotective parental attitudes according to the mother's education level, father's education level, mother's working status, the child's duration of preschool education and the child's birth order. It was found that the mean scores of Oppositional Defiant Disorder in preschool children were at the low and medium level limit. Also, it was determined that the oppositional defiant disorder of preschool children showed a significant difference according to the education level of the father and the monthly income of the family.