Süt sığırcılığında inovasyon yönetimi A2 süt üretimi ve pazarlaması
Innovation management in dairy cattle A2 milk production and marketing
- Tez No: 898534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Süt, memelilerin yavruları için ürettiği ve insan beslenmesinde önemli bir rol oynayan temel besin kaynağıdır. İnek sütü proteinleri, tarih boyunca çeşitli mutasyonlar geçirmiş ve bu mutasyonlar A1 ve A2 β-kazein olarak adlandırılan iki farklı protein varyantının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu varyantlar arasındaki temel fark 67. amino asit pozisyonunda yatmaktadır. A1 β-kazein histidin içerirken, A2 β-kazein, insan sütü de dahil olmak üzere diğer memeli türlerinin sütünde bulunan orijinal ve daha eski protein formuna benzer şekilde prolin içerir. Sindirim sırasında A1 β-kazeinin parçalanması, bazı çalışmalarda sindirim rahatsızlıkları, inflamasyon ve diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen BKM-7 (β-kasomorfin-7) adlı bir peptidin salınımına yol açabilir. A2 β-kazein ise BKM-7 peptidini üretmez. Bu tez, uluslararası akademik literatürün kapsamlı bir betimsel analizini gerçekleştirerek A2 sütü hakkında bugüne kadar Türkçe olarak sunulan en kapsamlı ve güncel bilgiyi bir araya getirmektedir. Çalışma, A1 ve A2 süt proteinleri arasındaki biyokimyasal farkı detaylı bir şekilde ele alarak başlamakta ve BKM-7 peptidinin sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, kardiyovasküler sistem ve nörolojik gelişim üzerindeki potansiyel etkilerini inceleyen güncel bilimsel çalışmaları değerlendirmektedir. Çalışma, A2 sütü üretimini ele almakla kalmayıp, aynı zamanda bu alandaki inovasyon ve sürdürülebilirlik pratiklerini de derinlemesine incelemektedir. A2 sütü üreten inek ırkları, genetik seleksiyon ve ıslah çalışmaları, sürdürülebilir tarım uygulamaları, hayvan refahı standartları ve teknolojik gelişmeler, A2 sütü üretiminin etik, çevresel ve ekonomik boyutlarıyla birlikte detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. Ayrıca A2 süt pazarının dinamikleri, büyüme trendleri, tüketici tercihleri ve pazarlama stratejileri de çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hedef kitle analizi, A2 sütünü tüketme olasılığı yüksek tüketici segmentlerini belirlemekte ve bu segmentlerin ihtiyaçlarına uygun pazarlama stratejileri geliştirmenin önemini vurgulamaktadır. Konumlandırma stratejileri, A2 sütünü rakiplerinden farklılaştırmak ve tüketici zihninde güçlü bir marka imajı oluşturmak için kullanılabilecek farklı yaklaşımları analiz etmektedir. Ayrıca 4P pazarlama karması (ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma), A2 sütü pazarlamasının temel unsurlarını stratejik bir bakış açısıyla ele almaktadır. Çalışma, A2 sütü pazarındaki etik ve sürdürülebilirlik konularına da değinmekte ve tüketici güvenini kazanmanın ve marka değerini artırmanın önemini vurgulamaktadır. Son olarak, bu tez, A2 süt pazarının gelecekteki büyüme projeksiyonlarını, yeni trendleri ve potansiyel araştırma alanlarını ele almaktadır. A2 sütü, süt sığırcılığı sektöründe inovasyon ve büyüme için önemli bir fırsat sunmakta ve daha sağlıklı, sürdürülebilir ve etik bir gıda sistemine geçişte önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Milk is a fundamental food source that has been a cornerstone of human nutrition throughout history. (The protein, calcium, vitamins, and minerals it contains are essential for growth, development, and a healthy life). Cow's milk proteins have undergone various mutations throughout history, leading to the emergence of two distinct protein variants called A1 and A2 β-casein. (The key difference between these variants lies in the 67th amino acid position; A1 β-casein contains histidine, while A2 β-casein contains proline, similar to the original and older protein form found in the milk of other mammalian species, including human milk.) During digestion, the breakdown of A1 β-casein can lead to the release of a peptide called BCM-7 (β-casomorphin-7), which has been linked in some studies to digestive discomfort, inflammation, and other health issues. A2 β-casein does not produce the BCM-7 peptide. This thesis presents a comprehensive descriptive analysis of the international academic literature, bringing together the most comprehensive and up-to-date information available on A2 milk in Turkish. The study begins by examining the biochemical differences between A1 and A2 milk proteins in detail, and evaluates current scientific research investigating the potential effects of the BCM-7 peptide on the digestive system, immune system, cardiovascular system, and neurological development. The study not only addresses A2 milk production but also delves into the innovative and sustainable practices in this field. A2 milk-producing cow breeds, genetic selection and breeding programs, sustainable agricultural practices, animal welfare standards, and technological advancements are analyzed in detail, along with the ethical, environmental, and economic dimensions of A2 milk production. The dynamics of the A2 milk market, growth trends, consumer preferences, and marketing strategies are also a significant part of the study. Target audience analysis identifies consumer segments likely to consume A2 milk, highlighting the importance of developing marketing strategies tailored to their needs. Positioning strategies analyze different approaches that can be used to differentiate A2 milk from its competitors and create a strong brand image in the minds of consumers. The study also strategically examines the 4P marketing mix (product, price, distribution, and promotion) as the fundamental elements of A2 milk marketing. The study addresses ethical and sustainability issues in the A2 milk market, emphasizing the importance of building consumer trust and enhancing brand value. Finally, this thesis examines future growth projections, new trends, and potential research areas in the A2 milk market. A2 milk presents a significant opportunity for innovation and growth in the dairy industry, and has the potential to play a significant role in the transition to a healthier, more sustainable, and ethical food system.