Yerel yönetimlerin öz gelirlerinin artırılma yöntemleri ve bunların etkinliği: Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri karşılaştırması
The methods for the effective increase of core incomes of the municipalities and local administrations: Comparison of Turkey and USA
  1. Tez No: 898551
  2. Yazar: GİZEM RODOPLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT MALİK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada ABD yerel yönetimlerinin öz gelirleri baz alınarak, Türkiye için uygun ve uygulanabilir olan öz gelir yöntem ve uygulamalarını tespiti ile Türkiye'de yerel yönetimlerin öz gelirlerini artırmak için ABD'de yerel yönetimleri üzerinden belirlenen öz gelir artırma yöntem ve methodlarının Türkiye'de yerel yönetimlerin yerel yönetimlerin öz gelirlerini nasıl artıracağı ve uygulanabilirliği sorgulanmıştır. Bu kapsamda ABD yerel yönetim tipleri ve çeşitleri araştırılmış, yerel yönetimlerin bu tip ve çeşitler ayrıca yerelin kendine özgün özellikleri ve koşullarına göre oluşturdukları öz gelir yöntem ve uygulamaları incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda ABD'de yerel yönetimlerin federal devlet yapısı içerisinde oluşturuldukları göz önünde bulundurularak, merkezi yönetim ve yerel arasında dolaylı olarak doğan gelirlerin, Türkiye'de yerel yönetimlerin öz gelirleri için uygun olmadığı, ancak ABD'de yerel yönetimlerinin öz gelirlerinin temel kaynaklarından olan satış vergisi Büyükşehir Belediyesi ve Belediyeler ekseninde uygulanabilir olduğu ve Türkiye'de yerel yönetimlerin öz gelirlerini artırabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Researched for the applied appropriate and applicable revenue methods for the local governments in Turkey, depending on the revenue levels and methods of local governments in United States . In this manner, types of local governments in US are analyzed in detail and relying on those types of local governments the revenue of the local governments are detected. Relying on the Federal State structure of the United States, while gained incomes through the local governments and the federal state model is not a compatible model for local governments in Turkey, sales tax model in local government is an applicable and an efficient model for raising the income levels in local governments. As the result of this research, due to the fact that the formation of local governments are granted by US Constitution in the Federal System, the transfers between the local governments from the Federal governments does not substitute an appropriate and applicable example for the local governments in Turkey, while the sales tax applied in state level is an effective method for increasing the level of revenues of local government in Turkey.