Rekabet avantajının kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel performans arasındaki ilişki üzerine aracılık etkisi: KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The mediating effect of competitive advantage on the relationship between corporate social responsibility and organizational performance: A study on SMEs
  1. Tez No: 898552
  2. Yazar: AYHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, KOBİ'ler kapsamında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının örgütsel performans üzerindeki etkisini açıklamak ve rekabet avantajının, belirtilen değişkenler üzerinde aracılık etkisinin olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Buna ek olarak kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminin, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel performans arasında biçimlendirici etkisinin olup olmadığı da incelenmiştir. Bu bağlamda Bursa'da faaliyet gösteren 478 KOBİ'ye ulaşılarak yaptırılan anketler doğrultusunda analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, belirlenen araştırma modeli çerçevesinde SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiş, araştırma bünyesinde oluşturulan hipotezleri test etmek için de Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM)" kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, hem kurumsal sosyal sorumluluğun hem de rekabet avantajının örgütsel performans üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda rekabet avantajı değişkeninin, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel performans değişkenleri arasında aracı değişken olarak görev yaptığı sonucuna da kısmen ulaşılmıştır. Öte yandan kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminin, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel performans arasında biçimlendirici etki rolü üstlendiği de gözler önüne serilmiştir. Yapılan bu çalışmanın, belirlenen değişkenleri KOBİ'ler nezdinde ele alarak gerçekleştirilmesi ve çalışmadaki hipotezlerin YEM ile test edilmesi hasebiyle bu konuda gerçekleştirilen diğer çalışmalardan farklılaştığı düşünülmektedir. Ayrıca çalışmanın kuramsal bağlamda ilgili yazına mütevazı katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the impact of corporate social responsibility practices on organizational performance in the context of SMEs and to reveal whether competitive advantage has a mediating effect on these variables. In addition, it also examines whether corporate social responsibility communication has a moderating effect on corporate social responsibility and organizational performance. In this context, 478 SMEs operating in Bursa were reached and analyzed per the surveys conducted. The data obtained were analyzed with SPSS and AMOS programs within the framework of the determined research model, and Structural Equation Modeling (SEM) was used to test the hypotheses created within the research. The results of the analysis show that both corporate social responsibility and competitive advantage have a significant and positive effect on organizational performance. At the same time, it has also been partially concluded that the variable of competitive advantage acts as a mediating variable between corporate social responsibility and organizational performance variables. On the other hand, it is also revealed that corporate social responsibility communication plays a moderating role in corporate social responsibility and organizational performance. It is believed that this study differs from other studies conducted on this topic since the variables identified in this study were analyzed in SMEs, and the hypotheses in the study were tested using SEM. Additionally, it is believed that the study will make modest contributions to the relevant theoretical literature.