İşârî tefsirler bağlamında tevekkül anlayışı: İsmâil Hakkı Bursevî örneği
The understanding of tawakkul in the context of the commentaries; İsmâil Hakki Bursevî example
- Tez No: 898566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA TURŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
“İşârî Tefsirler Bağlamında Tevekkül Anlayışı; İsmâil Hakkı Bursevî Örneği”adlı tez çalışmamızın giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi ile birlikte İsmâil Hakkı Bursevî'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri ve“Rûh'ul Beyân”adlı tefsirin özelliklerine yer verilmiştir. Birinci bölümde“Tevekkül Kavramının Anlam Alanı”ana başlığı altında tevekkül ve tevekkül ile ilgili kavramlar olan vekîl, tevkîl, tefvîz, teslimiyet, zühd, itimat, mîsak kavramları ele alınmıştır. Yine bu bölüm fonksiyonel açıdan tevekkül konu başlığıyla; tasavvufta tevekkül, tevekkül-iman ilişkisi, tevekkül-tedbir ilişkisi, tevekkül-sünnetullah ilişkisi, tevekkülün farklı algıları alt başlıklar halinde devam etmiştir. İkinci bölümde ise“İşârî Tefsirler ve Rûh'ul Beyân Adlı Eserde Tevekkül”ana başlığı altında, Kur'ân-ı Kerîm ve hadislerde tevekkülün önemine vurgu yapılarak, işârî tefsirin ne olduğu ve bu tefsirlerde tevekkülün nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu bölümün devamında İsmâil Hakkı Bursevî'nin tevekkül anlayışı ve tevekkülle ilgili âyetleri“Rûh'ul Beyân”adlı tefsirine göre nasıl incelediği izah edilerek çalışmamız tamamlanmıştır. Günümüzde Bursa'da bulunan İsmâil Hakkı Bursevî camiî ve diğer eserlere ait görseller çalışmamız içerisinde“Ekler”başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of our thesis titled“ The Understanding of Tawakkul in the Context of Commentaries; The Example of Ismâil Hakkı Bursevî ”, the subject, purpose, scope and method of the research, as well as the life, scientific personality, works of Ismâil Hakkı Bursevî and the characteristics of the tafsir named“Rûh'ul Beyân”are given. In the first chapter, under the main title of“The Meaning of the Concept of Tawakkul”, the concepts of proxy, tawqīl, tafwīz, surrender, zuhd, trust, and mīsak, which are concepts related to tawakkul and tawakkul, are discussed. Again, this section continued with the title of tawakkul in functional terms; tawakkul in Sufism, the relationship between tawakkul and faith, the relationship between tawakkul and precaution, the relationship between tawakkul and Sunnah, and different perceptions of tawakkul. In the second part, under the main title of“Illuminative Tafsirs and Tawakkul in Rûh'ul Beyân”, the importance of tawakkul in the Qur'ân al-kerîm and hadiths is emphasised, what is illuminative tafsir and how tawakkul is handled in these tafsirs are examined. In the continuation of this section, our study is completed by explaining Ismâil Hakkı Bursevî's understanding of tawakkul and how he analysed the verses related to tawakkul according to his tafsir“Rûh'ul Beyân”. The visuals of Ismâil Hakkı Bursevî mosque and other works in Bursa today are presented under the title of“Appendices”in our study.