Akbağ köyü (Kb Mardin) yöresinin uzaktan algılama ve CBS destekli jeolojisi
Remote sensing and gis supported geology of Akbağ Village (Nw Mardin) district
  1. Tez No: 898606
  2. Yazar: AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mardin dolaylarındaki karbonatlar petrol aramalarında ekonomik potansiyelleri nedeniyle dikkat çekmektir. Buna karşın yöredeki Uzaktan algılama ve CBS destekli araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle örnek teşkil etmesi amacı ile Akbağ (KB Mardin) köyü ve civarındaki Mesozoyik yaşlı litolojilerin uzaktan algılama ve CBS kullanımı ile tespiti ve bunların saha gözlemleri ile doğrulanması gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanına ait ASTER uydu görüntüsünde farklı bant oranlama algoritmaları denenmiş ve bölgede yayılım gösteren litolojilerin en iyi ayırt edildiği bant oranı RGB kompozitinde R(7+9)/8, G(7+9)/(7+8), B(6+8)/7 oranlarının litolojileri ve özellikle karbonatları en iyi şekilde ayırt edilebileceği ortaya konmuştur. CBS çalışmaları ile elde edilen jeomorfolojik bulgular ile ayırt edilen litolojilerin ilişkisi belirlenmiştir. Sahada yayılım gösteren litolojiler yerinde kontrol edilmiş ve önerilen yöntemin bu tür araştırmalar için uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbonates around Mardin attract attention due to their economic potential in oil exploration. However, remote sensing and GIS supported research in the region is limited. Therefore, in order to set an example, the detection of Mesozoic aged lithologies in Akbağ (NW Mardin) village and its vicinity by using remote sensing and GIS and their verification by field observations were carried out. Different band ratio algorithms were tested on the ASTER satellite image of the study area and it was revealed that the lithologies spreading in the region were best distinguished with the band ratio RGB composite of R(7+9)/8, G(7+9)/(7+8), B(6+8)/7 ratios, and especially carbonates. The relationship between the geomorphological findings obtained with GIS studies and the distinguished lithologies was determined. The lithologies spreading in the field were checked on site and it was concluded that the proposed method is suitable for such researches.