Görüntü destekli mobil uygulama ile ürün ambalajlarından e-kod ve geri dönüşüm bilgisi edinimi
Obtaining e-code and recycling information from product packages with an image-supported mobile application
  1. Tez No: 898615
  2. Yazar: BERK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hızlı nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme ve teknolojik gelişmeler sonucunda hem gıda teknolojisinde hem de bireylerin tüketim alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelmektedir. Gıdaların kullanım sürelerini arttırmak ve lezzetlendirmek amacı ile gıdalara katkı maddeleri eklenmektedir. Bu katkı maddelerinin genellikle insan sağlığına zararlı etkileri olabilmektedir, dolayısıyla tüketicilerin bu katkı maddeleri konusunda bilgilendirilmeleri son derece önemlidir. Gıda tüketiminde bir diğer önemli sorun ise gıda ambalajlarının, kutularının, şişelerinin geri dönüştürülmemesi sebebiyle doğaya verilen zararlardır. Geri dönüşüm doğaya verilen zararları, kaynakların aşırı kullanımını, ekolojik faaliyetleri ve doğal kaynakların tüketimini azaltır ve enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede hem yaşanılan çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağlanabilmektedir. Dolayısıyla tüketicilerin hem gıda katkı maddeleri hem de geri dönüştürebilirliği konusunda bilgilendirilmesi hem insan hem de çevre sağlığı açısından son derece önemlidir. Doğal kaynakların sürdürülmesi ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi için geri dönüşüm uygulamaları son derece önem taşımaktadır. Sonuç olarak, biz bu tez çalışmasında görüntü destekli sistemleri kullanarak hem insan hem de çevre sağlığı konusunda tüketiciyi bilinçlendirmek amacıyla mobil destekli bir uygulama tasarladık. Geliştirilen uygulama 500'den fazla gıda katkı maddeleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlamakta ve telefonla alınan görüntüyü anında tanımlayarak kullanıcılara gıdaların geri dönüştürebilirliği hakkında bilgi vermektedir. Biz geliştirdiğimiz bu uygulama ile hem tüketicileri gıda katkı maddeleri ve gıda paketlerinin geri dönültürebilirliği konusunda bilinçlendirmeyi hem de insan ve çevre sağlığına olumlu katkılar vererek gelecek nesillerin doğal kaynaklara ulaşmasına katkı sağlamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, urbanization, industrialization, and technological advancements have led to changes both in food technology and in individuals' consumption habits. To extend the shelf life and enhance the flavor of foods, additives are incorporated into food products. These additives can often have harmful effects on human health; therefore, it is vital to inform consumers about these additives. Another significant issue in food consumption is the environmental damage caused by the non-recycling of food packaging, such as containers and bottles. Recycling reduces environmental harm, excessive resource usage, ecological activities, and the depletion of natural resources, and it saves energy. Recycling is not only beneficial to the environment but also contributing to the national economy. Therefore, informing consumers about both food additives and recyclability of packaged foods are vital for human and environmental health. Recycling practices are essential for sustaining natural resources and raising consumer awareness. Therefore, in this thesis, we developed a mobile-based application using image-supported systems in order to enhance consumer awareness regarding human and environmental health. The developed application provides detailed information on over 500 food additives and instantly identifies the recyclability of food items based on images taken with a phone. Through this application, our goal is to educate consumers about food additives and the recyclability of food packaging, thereby making positive contributions to both human and environmental health and helping future generations access natural resources.