Ilse Achinger'in öykü dünyası
The Word of llse Aichinger's short stories
- Tez No: 89862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLSE AICHINGER'İN ÖYKÜ DÜNYASI İshak DEMİRCİ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gürsel UYANIK 1999 -SAYFA: 58 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Gürsel UYANIK Doç. Dr. Salih Zeki BAYRAM Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Bu çalışmada, günümüz Alman Edebiyatı'nın tanınmış kadın yazarlarından İlse Aichinger'in kısa öykülerinde, dönemin insanlar üzerinde bıraktığı etkileri, düzenin çarpıklığını, kişilerin yaşadığı kimlik sorununu, korkularını, karşı karşıya kaldıkları baskıları, metnin içeriğinden yola çıkarak yansıtmaya çalıştık, Araştırmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Girişte, ana bölümlerde kapsamlı şekilde ele aldığımız konulara değinirken, İlse Aichinger ile ilgili yapılan çalışmaların geldiği son noktayı, çalışmamızda kullandığımız yöntemi ve kısa da olsa yazar hakkında önemli gördüğümüz konuları belirttik. Birinci bölümde ortam-zaman ilişkisi ve öykülerin figürleri hakkında analizler yapılarak incelendi. İkinci bölümde yazarın, yapıtlarında kullandığı renkler, simgeler, sıfatlar yanında, ölüm, korku, karamsarlık, özgürlük gibi motifler ele alındı. Üçüncü bölümde ise belirsizlikler, anlatım teknikleri açısından yazarın kullandığı monologlar, tasvirler, dil ve üslup hakkında geniş bilgi verilerek tanıtılmaya çalışıldı. Yahudi asıllı olan yazarın Hitler döneminde ailesinin ve bir genç olarak kendisinin yaşadığı acı deneyimleri, onu özellikle bu alanda yazmaya yöneltmiştir. Yapıtları; insan, yaşam ve özgürlük üçgeni etrafında yoğunlaşır. Ele aldığı insanı, verdiği uğraş sonunda özgür görmek ister. Olaylar merkezde yer alan kahramanın perspektifiyle anlatılır. Yapıtlarının hemen hemen hepsinde yazar, içinde yaşadığı düzene karşı gelen, ayakları üzerinde durmasını beceren, gerekli aksiyon ve reaksiyonları gösterebilen, eleştiren, sorgulayan tipler yaratmayı dener. Kökeni nedeniyle taşıdığı kimliğini gizlemekten çekinmediğini saptayabiliyoruz. !£, ittoMÖĞMETİBt KDRUU
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M.A. THESIS THE WORLD OF İLSE AICHINGER'S SHORT STORIES Ishak DEMİRCİ Supervisor: Assistant Professor Gürsel UYANIK 1999 -PAGE: 58 Jury : Assistant Professor Gürsel UYANIK Associate Professor Salih Zeki BAYRAM Assistant Professor Dr. Ahmet BEŞE This study examines short stories of Use Aichinger, a well-known female writer of German literature, in terms of the effects of the period impinged upon people, the disorder of system, the identity problem of individuals, their fear and the constrain which they face. This research consists of introduction, three main chapters and conclusion. While in the introduction, I deal with the subjects which are explained in detail in main chapters, I also explore the latest criticism on Use Aichinger by expressing the points which I have considered important for writer. In first chapter, I analyse the time-environment relation and the figures of short stories. In second chapter, colours and images as well as motifs such as death, fear, pessimism and freedom which writer uses in works are examined. In third chapter, I focus on the contingency, monologue, description, language and style which writer constantly uses in her works. Use Aichinger comes from a Jewish origion, and that her family and she as a young person suffered a lot under the Hitler regime has led her to write about such subjects. In most of her works, Use Aichinger rebels against system and tries to create characters who might stand on their own feet, show necesarry action and reaction, criticise and question. She usually tackles war, dictator, system, the problem of identity and freedom, and she is involved in satirical and mocking approach in her writing.