Karın Strucj'un 'Die Mutter' adlı yapıtında annelik olgusu
Motherhood in Karın Struck's 'Die Mutter'
- Tez No: 89861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KARIN STRUCK'UN DIE MUTTER ADLI YAPITINDA ANNELİK OLGUSU İlhami EGE Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gürsel UYANIK 1999 -SAYFA: 51 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Gürsel UYANIK Yrd. Doç. Dr. Rıdvan TATLICI Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Bu çalışma, günümüz Çağdaş Alman Kadın Yazını yazarlanndan Karin Struck'un Die Mutter adlı romanında anne olgusu, modern toplumda annenin yeri, insanlar arasındaki ilişkilerdeki iletişim sorunsalı, feminizm gibi konulan metnin içeriğinden yola çıkarak yorumlamayı, kişileri tanıtmayı ve anlatım teknikleri üzerinde durmayı amaçlamaktadır. Araştırmamız, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, ana bölümlerde kapsamlı şekilde ele aldığımız konulara değinirken, Struck ve Die Mutter isimli yapıtı hakkında yapılan araştırmaların bugünkü durumunu, çalışmamızda kullandığımız yöntemi ve yazan kısa da olsa tanıttık. Birinci bölümde, anne olgusu, anne- çocuk ilişkileri ve modern toplumun anneye bakışını analiz ettik. İkinci bölümde yapıtın ana figürlerini tanıtmaya çalıştık. Son bölümde ise, romanda yer alan anlatım tekniklerinden bahsettik. Die Mutter isimli roman merkezde yer alan bir kişinin perspektifiyle anlatılır. Romanda kahramanların geçmişlerine, gözlemlerine, bilinç akışına ve durum betimlemelerine rastlanır. Struck, toplumda annelerin dışlanması, anne sevgisi, doğum ve iletişimsizlik konulannı yansıtır. Fakat bu konulara çözüm getirildiği söylenemez. Roman kahramanlan, toplumun anneye bakışını eleştirmiştir. Kadınların özgür olduğu bir dünya özlemi dile getirilir. Toplumda anlayışsızlık, yabancılaşma ve iletişimsizlik gibi kavramlar etkin rol oynadığı için kadın kahramanlar bu dünya özlemlerini gerçekleştiremezler. Kısaca bu romanda Karin Struck, modern toplumdaki anne olgusunu yansıtmaya ağırlık vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NLA. THESIS MOTHERHOOD IN KARIN STRUCK'S DIE MUTTER llhami EGE Supervisor: Assistant Professor Gürsel UYANIK 1999 -PAGE: 51 Jury : Assistant Professor Gürsel UYANIK Assistant Professor Rıdvan TATLICI Assistant Professor Ahmet BEŞE This study examines the concept of motherhood, the place of mother in modern society, the problem of communication among people and feminism in contemporary German female writer Karin Struck's novel Die Mutter by focusing on text analysis. Moreover, this study aims to introduce characters and narrative techniques in the novel. This thesis consists of introduction, three main chapters and conclusion. In the introduction, the subjects, which are explained in detail in three main chapters, are given. Besides, the introduction explains the latest criticism upon Karin Struck, her novel Die Mutter, the methods used in this study and looks at the life of the writer though short. In first chapter, the concept of motherhood, mother-child relation and the perception of motherhood in modern society are analysed. In second one, this study focuses upon the main ideas of the novel. In the last chapter, narrative techniques which writer uses in her novel are examined. Die Mutter is narrated by an omniscient narrator. The novel is about memories, observations, consciousness of chief characters and the description of situations. Struck deals with the neglect of mother in society, the love of mother, birth and lack of communication in this novel. Female characters of the novel criticises the way society looks at the concept of motherhood. They yearn for a world in which women are free, yet female characters cannot accomplish this goal due to the lack of consideration and communication as well as degeneration in society. In short, Karin Struck aims to express the concept of motherhood in modern society in Die Mutter.