İmam serahsi'nin iktisadi görüşleri
Imam serahsi's economic views
  1. Tez No: 898658
  2. Yazar: HÜSEYİN SATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İmam Serahsi'nin Hanefi fıkhının temeli olan İmam Şeybani'nin eserleri üzerine yaptığı şerh çalışmaları çok meşhur olmuştur. Kaynak kitap olduğu için eserleri İslami konularda yapılan çalışmalar için önemini korumaktadır. İslami iktisada ilişkin konular da İslamiyet'e dair eserlerin içinde günümüze kadar ulaşmıştır. Serahsi'nin meşhur kitaplarından biri El-Mebsut'tur. Bu tezde Mebsut'ta yer alan iktisat ile ilgili görüşlerden yola çıkarak İmam Serahsi'nin iktisadi görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Konuya ilişkin olarak çalışmamıza kaynaklık eden Mebsut kitabı, İmam Şeybani tarafından telif edilen kitabın İmam Searhsi tarafından şerhidir. Günümüze şerh edilen eserin aslı ulaşmadığı için İmam Serahsi'nin İktisadi görüşleri olarak ileteceğimiz konuları, iki imamın görüşlerinin toplamı olarak görmek gerektiği unutulmamalıdır. Biz İmam Serahsi'nin İmam Şeybani'nin görüşlerini de benimseyip, onları desteklemek için sistemli bir çalışma yapması ve gerektiğinde kendi görüşlerini de belirterek eklemeler yapmasından dolayı görüşleri kendi ifadelerinde bir araya getirdiğini görmekteyiz. Burdan yola çıkarak, İmam Şeybani'nin attığı temeli unutmadan, İmam Serahsi'nin iktisadi görüşlerine yer verilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Imam Sarakhsi's commentary studies on the works of Imam Shaybani, which is the basis of Hanafi fiqh, have become very famous. Since it is a source book, his works remain important for studies on Islamic subjects. Subjects related to Islamic economics have reached the present day in works on Islam. One of Sarakhsi's famous books is El-Mebsut. Based on the views on economics in Mebsut, the economic views of Imam Sarakhsi were tried to be revealed in this thesis. The book of Mebsut, which is the source of our work on the subject, is the commentary by Imam Sarakhsi of the book that was authored by Imam Shaybani. Since the original of the annotated work has not survived, it should not be forgotten that the topics that we will convey as the economic views of Imam Serahsi should be considered as the sum of the views of the two imams. We see that Imam Sarakhsi also adopted the views of Imam Shaybani, made a reproachful study to support them, and made additions by stating his own views when necessary, bringing together the views in his own statements. Starting from this point, it will be tried to include the economic views of Imam Sarakhsi without forgetting the foundation laid by Imam Shaybani.