Elektronik harp ortamında kullanılan farklı almaç yapıları ve değişken özellikleri
Different receiver structures and their variable features used in the electronic warfare environment
- Tez No: 898657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Elektronik harp ortamında kullanılan RADAR almaç yapılarının detaylı analizi hazırlanan bu tez kapsamında sunulmuştur. Farklı senaryolara göre tercih edilen almaçların kullanım alanları ve bu almaçların hangi parametrelere göre tasarlanması gerektiği incelenmiştir. Literatüre sunulan önemli bir diğer katkı ise, elektronik harp ortamında kullanılan Elektronik Harp Almaçlarının farklı karıştırma türleri karşısında başarımının incelenmesidir. Analiz kapsamında, taramalı, taşıyıcı frekans, baraj ve yükseltilmiş gürültü karıştırma çeşitlerinin MATLAB ortamında benzetimi yapılmıştır. Karıştırmaya karşı performans analizi için kullanılan değişkenler karıştırma türü, süperhet almacın yayın yaptığı sinyal türü, RADAR ve karıştırıcı savaş uçağı arasındaki mesafe ve karıştırıcı savaş uçağının RADAR kesit alanı olmuştur. Sinyallerin frekans eksenindeki Fast Fourier Transfom çıktısı ise, 4 farklı durumda incelenmiştir. Karıştırma çeşitlerine karşı elektronik harp sistemlerinde sık tercih edilen süperhet almaçlar benzetim ortamında analiz edilmiştir. Sendelemeli, Titremeli ve Lineer Frekans Modülasyonuyla yayın yapan süperhet almaçların karıştırmaya karşı etkinliği araştırılmıştır. Süperhet almaçlar, katmanlara ayrılabilen, yüksek kaliteli filtreler ve yükselteçlere sahip modern almaç yapılarıdır. Karıştırma sinyallerinin almaçlar üzerindeki etkinliği, Jamming To Signal Ratio (Sinyalin Karıştırmaya Oranı) parametresi ile dB cinsinden analiz edilmiştir. Süperhet almaçların karmaşık elektronik harp ortamında kullanılan RADAR'lar için neden tercih edildiği, yapılan benzetim çalışması ve uygun literatür taraması ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A detailed analysis of RADAR receiver structures used in the electronic warfare environment has been presented to the literature within the scope of this thesis. The usage areas of preferred receivers according to different scenarios and the parameters by which these receivers should be designed are also examined. Another important contribution to the literature is the examination of the performance of RADAR receivers, which are superhet receivers used in the electronic warfare environment against different jamming types. Sweep, spot, barrage and amplified noise jamming types were simulated in the MATLAB environment. The variables used for anti-jamming performance analysis were jamming type, the type of signal transmitted by the superhet receiver, distance between RADAR and the fighter aircraft, and RADAR cross-sectional area of the fighter aircraft. The Fast Fourier Transform output of the signals on the frequency axis was examined in 4 different cases. Superhet receivers are modern receiver structures that can be separated into layers and have high quality filters and amplifiers as they perform effectively against jamming types. The effectiveness of jamming signals on the receivers was analyzed in dB with the Jamming To Signal Ratio parameter. The preference of superhet receivers for RADARs used in complex electronic warfare environments has been confirmed by the simulation study and appropriate literature review.