When the subject speaks: Reconstruction of trauma through language
Özne konuştuğunda: Travmanın dilde yeniden inşası
- Tez No: 898676
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BALTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Cinsel taciz veya tecavüz, bedene yönelik bir tehdidin bulunduğu ve öznenin cinsel nesne konumuna indirgendigi travmatik karşılaşmalardır. Bu araştırmada, cinsel taciz veya tecavüz nedeniyle travmatize olmuş öznelerin söyleminin Lacanyen Söylem Analizi yoluyla incelenmesi amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde, öncelikle psikanalizde travma kavramının evrimi belirtilmekte ve Freud ile Lacan'ın teorilerinde travma kavramında nedensellik ve zamansallık tartışmasına yer verilmektedir. Ardından, Lacanyen psikanalizde travmaya dair temel kavramlar sunulmaktadır. Araştırmanın verileri, cinsel taciz ya da tecavüz nedeniyle travmatize olmuş beş öznenin on yedi psikoterapi seansından alınan metinlerden oluşmaktadır. Analiz, öznenin dilindeki gösterenlerin tekrarı, Başka ve başka ile ilişki, dilde yokluk, dilde vurgu ve söylemdeki kültürel ögeler olmak üzere beş odak noktasını ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçları Lacanyen psikanaliz kuramındaki travma kavramları ile birlikte klinik uygulamalar bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse or rape are traumatic encounters in which there is a threat to the body and the subject is reduced to the position of the sexual object of other. In this research, it is aimed to investigate the discourse of traumatized subjects because of sexual abuse or rape through Lacanian Discourse Analysis. In the introduction, first, evolution of the conceptualization of trauma in psychoanalysis indicated and the discussion about causality and temporality in the conceptualization of trauma in theories of Freud and Lacan is given. Then, fundamental notions about trauma in Lacanian psychoanalysis are presented. The data of this research consists of the texts from seventeen psychotherapy sessions of five traumatized subjects because of sexual abuse or rape. The analysis revealed five focal points: repetition of signifiers in the subject's language, relation to Other and other, absence in language, emphasis in language, and the cultural domain in the discourse. The result of the study is discussed within the concepts of trauma in the theory of Lacanian psychoanalysis in the context of clinical implications.