Çevresel teknolojilerin uygulanmasında ve transferindeki zorluklar
The challenges in the implementation and the transfer of environmental technologies
  1. Tez No: 898687
  2. Yazar: GÖNÜL KAPILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında, çevreye duyarlı teknolojilerin (ÇDT) ve iklim değişikliğine çözüm olabilecek uyum (adaptasyon) ve azaltım (mitigasyon) teknolojilerinin farklı birimlere transferlerinde çeşitli faktörlerin söz konusu olduğu betimlenmektedir. Özellikle bu teknolojilerin transfer süreçleri, transfer oluşum mekanizmaları, teknoloji transferine dâhil olan tarafların özellikleri ve tüm bunlarla bağlantılı ortaya çıkabilecek sorunlar ve engeller incelenmektedir. Finansal destek bulamama, kapasite eksikliği (beşeri, teknolojik ve organizasyonel), ekonomik sorunlar, ÇDT transferlerindeki tüm tarafların işbirliği seviyesi, sosyolojik, kültürel uyuşmazlıklar ÇDT'lerin uygulama, yayılma ve transferi önünde sorun ve engeller çıkara bilmektedirler. Bu çalışmada teknolojiyi veren tarafların (çoğunlukla Gelişmiş Ülkeler- GÜ) üstlendikleri sorumluluk olan finansal ve teknolojik desteklerini sağlamalarını (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi), buna karşılık teknolojiyi alan tarafların (çoğunlukla Gelişmekte olan Ülkeler (GOÜ) veya En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) ise alacakları teknolojinin başarıya ulaşması için gereken“elverişli ortamları”yaratmaları ve transfer ettikleri teknolojiyi içselleştirmeleri (yerel/ulusal Ar-Ge süreçlerine dâhil etme, ilgili potansiyel yeni inovasyonlar yaratabilme, yerel üretme ve yerel tedarik zinciri oluşturma ve İhracat) gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is described that various factors are involved in the transfer of environmentally sound technologies (EST's) and adaptation and mitigation technologies that can be a solution to climate change. In particular, the transfer processes of these technologies, transfer formation mechanisms, characteristics of the parties involved in technology transfer, and the problems and obstacles that may arise in connection with all these are examined. Lack of financial support, lack of capacity (human, technological and organizational), economic problems, the level of cooperation of all parties involved in EST transfers, sociological and cultural incompatibilities may cause problems and obstacles to the implementation, dissemination and transfer of EST's. In this study, the parties that provide the technology (mostly Developed Countries) are required to provide financial and technological support, which is their responsibility taken under United Nations Framework Convention on Climate Change, while the parties that receive the technology (mostly Developing Countries or Least Developed Countries) are required to create the“enabling favorable environments”. It is argued that both sides have these different tasks to be performed for the technology transfer to be successful. The technology receiver should also internalize technology received (by incorporating it into local/national R&D processes, creating relevant potential new innovations, producing locally and creating their local supply chain and exporting) which is required for the technology transfer to be effective.