Limits of imgination and reality in the works of Henri Michaux
Henri Michaux'da düş ve gerçekliğin sınırları
  1. Tez No: 89869
  2. Yazar: YAKUP YAŞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜKREMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET (ResumĞ en Turc) YÜKSEK LİSANS TEZİ LES LIMITES DU REVE ET DU REEL CHEZ HENRI MICHAUX (HENRI MICHAUX'DA DÜŞ VE GERÇEKLİĞİN SINIRLARI) Yakup YAŞA Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN 1999- Sayfa : 83 Jüri : Yrd.Doç. Dr. Mükremin YAMAN Bu çalışmada. Fransız yazınının olduğu kadar dünya edebiyatının da en az anlaşılır, en karmaşık ve hiçbir yazınsal öğretiye dahil edilemeyen yazarlarından biri olan Henri Michaux ele alınmaya çalışılmıştır. Böylesi bir çalışmada Michaux'yu tüm yönleriyle ele almak hiç kuşkusuz olanaksızdır. Bu nedenle, çalışmamızı Michaux'da düş ve gerçeklik dünyası ile sınırlandırdık. Kaldı ki, Michaux'yu anlayabilmek, hatta ona doğru adım atabilmek, ya da onun düşsel evreninde mini bir yolculuk yapabilmek için belki de tamamen değişmek gerekecekti. Şair, yazar ve de ressam olarak karşımıza çıkan Michaux hakkında yapılan çalışmalar mâlesef oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, çalışmamızda, daha çok yazarın başlıca yapıtlarından yararlanma yoluna gidilmiştir. Ayrıca, açıklayıcı olması açısından, ruhbilimsel ve ruhçözümsel bazı kavramlardan da yararlanılmıştır. Çalışmamızı yaparken, yöntem olarak daha çok tematik sistem tercih edilmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yazarın kişiliği ve dünyaya bakış açısı ele alınmıştır. İkinci bölümde, Michaux'nun oldukça geniş coğrafyada gerçekleştirmiş olduğu yolculukları ve bağımlılık yapan maddelerle olan ilişkileri incelenmiş ve nihayet son bölümde ise, yazarda düş ve gerçeklik imgeleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmamızın oluşumunda, öncelikle, hiçbir katkısını esirgemeyen danışmanım Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN'a, kıymetli yardım ve tavsiyelerinden dolayı Fransız Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevim AKTEN'e, ayrıca desteklerinden dolayı diğer tüm hocalarıma minnettar kaldığımı belirtmeliyim.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS LIMITS OF IMAGINATION AND REALITY IN THE WORKS OF HENRI MICHAUX Yakup YAŞA Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN 1999- Page : 83 Jury : Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN In this study, Henri Michaux who is one of the most complex and least understandable authors of the French literature is taken into consideration. In such a limited study, it is undoubtedly impossible to consider Michaux with all his literary aspects. For this reason, in this paper a thematic method is followed; and « the limits of imagination and reality in the works of Michaux» is discussed. Such a study on Michaux, who is a French Writer and poet that can not be easily classified in a certain category in French literature, is not easy. Because critical evaluation studies on the author is quite limited. It is for this reason that frequently his own works are utilized in this study. Furthermore, psychological and psychoanalitical term which have been widely used by the author in his works, are used as much as possible. Here I which to thank my advisor associate Prof. Dr. Mükremin YAMAN, Prof. Dr. Sevim AKTEN, head of the French Language and Literature Department, and other academic staff in the department, all of whom extend their valuable help in completing this study. T££, fteMÖ?KCTtM MJ1UMJ