Studying Stephen King's Carrie and the Shining in the light of Sigmund Freud's psychoanalytical theory
Sigmund Freud'un psikanalitik teorisi ışığında Stephen King'in Carrie and The Shining adlı eserinin incelenmesi
- Tez No: 886763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR HEIDARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Psikoloji üzerine çalışmak, araştırmacının kişinin kolayca gözlemlenemeyen, bilinmeyen ve gizli davranışlarını ortaya çıkarmasına olanak tanır. Bu çalışma, Stephen King'in Carrie (1974) ve The Shining (1977) adlı romanlarında esrarengiz kavramının işlevini incelemektedir. Sigmund Freud'un bu edebi eserleri 'tekinsiz' kavramı üzerinden analiz etmedeki psikanalitik bakış açısı bu çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. King, her iki eserinde de bastırılmış arzular, korkular ve anılar gibi tekinsiz ve alışılmadık olanın derin duygusunu vurgulamak için anlatı tekniklerini kullanıyor ve bu kavramların okuyucuların konunun arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarmalarına nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor. Karakter özelliklerinin yanı sıra, bu iki romandaki farklı olay örgüsü ve ortamlar da birbirinden nispeten farklı olabilir. The Shining, aile ilişkilerinin bozulmasıyla sonuçlanan perili bir yapıdaki bir ailenin etrafında dönüyor. Carrie ise okuyucuyu bilinenin sınırlarına götürerek bir gencin sınıf arkadaşlarına olan öfkesini ve annesinin zalim davranışlarını ortaya çıkarıyor. Bu çalışma, iki romanda kullanılan ikili karakterler, tanıdık ve tanıdık olmayanın etkileşimi, hayal ve gerçeklik, bastırılmış duygu ve arzuların geri dönüşü, korkular, doğaüstü güçlerin varlığı gibi tekinsiz unsurları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Studying psychology permits a researcher to reveal unknown and hidden behaviors of one that cannot be easily observed. The study examines the function of the term 'uncanny' in Stephen King's novels, Carrie (1974) and The Shining (1977). Sigmund Freud's psychoanalytic perspective in analyzing these literary works in terms of the concept of 'uncanny' is the main target of this study. King uses narrative techniques to emphasize the uncanny and a profound sense of the unfamiliar in both works such as repressed desires, fears, and memories to demonstrate how these notions might assist readers to reveal the facts behind the matter. Besides character features, dissimilar plots, and settings in these two novels may be relatively different from each other. The Shining revolves around a family in a haunted edifice that ends in deteriorating family relationships. On the other hand, Carrie reveals the anger of a teenager against her classmates and her mother's cruel behaviors by taking the reader to the limits of the known. This study intends to reveal the uncanny factors used in the two novels, such as having double characters, the interplay of the familiar and unfamiliar, imagination and reality, the return of repressed emotions and desires, fears, and the presence of supernatural powers.