Örgün din eğitimi ile yaygın din eğitimi arasındaki iletişim problemi
The Communitcative problem between school religion education and public religion education
  1. Tez No: 89868
  2. Yazar: ORHAN BAHÇACİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜN DİN EĞİTİMİ İLE YAYGIN DİN EĞİTİMİ ARASINDAKİ İLETİŞİM PROBLEMİ ORHAN BAHÇACI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK 1999 - SAYFA - 123 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK Bu araştırma ; Örgün Din Eğitimi ile Yaygın Din Eğitimi arasındaki iletişim problemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Amaçlar göz önünde bulundurulduğunda, örgün ve yaygın dini eğitimin birbirleriyle bütünleşip bütünleşmediğini, birbirlerine gerçek anlamda katkıda bulunup bulunmadıklarını tespit etmektir. Bu noktadan hareketle ; tüm örgün ve yaygın dini eğitim kurumlarını karşılaştırma imkânı olmadığından, ailedeki din eğitimi ile, örgün eğitimin ilk basamağı olan ilkokuldaki din eğitimi arasındaki iletişim problemini incelemeyi uygun bulduk. Verileri elde etmede din eğitimi alanındaki çalışmalar gözden geçirilmiştir. Özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalar dikkatle incelenmiştir. Daha sonra, Aşkale'de bulunan beş tane İlköğretim Okulunun 4. ve 5. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ailedeki dini eğitim ile okuldaki dini eğitim arasında istenilen düzeyde bir ilişkinin olmadığı,birbirlerini gerçek anlamda desteklemedikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE COMMUNITCATIVE PROBLEM BETWEEN SCHOOL RELIGION EDUCATION AND PUBLIC RELIGION EDUCATION ORHAN BAHÇACI Advisor : Yrd.Doç.Dr. Abbas ÇELİK 1999 - PEAGE - 123 Jury : Yrd.Doç.Dr. Abbas ÇELİK In this research, we tried to disciose the communicative problem between school religion education and public religion education. We also tried to determine the existing obstacles and to propose solutions to them in order that both school religion education and public religion education contribute to each other more positively. As we did not have the possibility to compare all the school and public religion education institutions in Turkey, we tended to examine the problems between religion education at home and religion education at the primary school which is the first step of school education. Related literature was carefully scanned and students in the 4th and 5th years of 5 primary schools in Aşkale were given inquiry sheets. Finally, we observed that there was no satisfactory communication between home religion education and school religion education and that they did not really contribute each other.