Estetik rinoplasti amacıyla başvuran, başvurmayan ve rinoplasti geçirmiş bireylerin mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve beden algılarının karşılaştırılması
Comparative analysis of perfectionism, self-esteem, and body perception among individuals seeking aesthetic rhinoplasty, non-applicants, and rhinoplasty recipients
- Tez No: 898734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜMÜŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde insanlar fiziksel görünüşleriyle daha fazla ilgilenmekte, bu nedenle plastik ve rekonstrüktif cerrahi daha popüler olmaktadır. İnsanların istekleri nedeniyle artan estetik rinoplasti öncesi hastayı psikolojik açıdan değerlendirmek daha da önem kazanmıştır. Bu çalışmada rinoplasti operasyonu amaçlı başvuran ve başvurmayan bireylerde mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve beden algısının kıyaslanması amaçlandı. Çalışmaya operasyon amaçlı başvuran dâhil etme kriterlerine uygun 36 birey, benzer özelliklerde olan ve operasyon düşünmeyen 97 birey ve daha önce rinoplasti operasyonu geçirmiş 67 birey dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen bireylere sosyodemografik bilgi formu, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, beden algısı ölçeği ve Frost çok boyutlu mükemmeliyetçilik ölçeği uygulandı. Cinsiyet açısından incelendiğinde, kadın bireylerin rinoplasti amacıyla başvurma eğiliminin erkeklerden daha yüksek olduğu görüldü. Medeni durum açısından, bekar bireylerin rinoplasti amacıyla başvurma eğilimi anlamlı şekilde yüksekti. Mükemmeliyetçilik açısından gruplar arası değerlendirilme yapıldığında ise gruplar arası anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In today's world, people are increasingly concerned with their physical appearance, which has led to the growing popularity of plastic and reconstructive surgery. Therefore, evaluating patients from a psychological perspective before aesthetic rhinoplasty has become even more crucial. The aim of this study was to compare perfectionism, self-esteem, and body image in individuals who sought rhinoplasty and those who did not. The study included 36 individuals who met the criteria for seeking rhinoplasty, 97 individuals with similar characteristics who did not consider surgery, and 67 individuals who had previously undergone rhinoplasty. The participants were administered a socio-demographic information form, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Body Image Scale, and the Frost Multidimensional Perfectionism Scale. When examined by gender, it was found that female individuals had a higher tendency to seek rhinoplasty for aesthetic purposes than males. Regarding marital status, unmarried individuals had a significantly higher tendency to seek rhinoplasty. However, no significant differences were found among the groups when it came to perfectionism.