Farklı azot kaynakları ve dozlarının bazı bermuda çimi (Cynodon dactylon L.) çeşitlerinin bitki gelişimi ve çim kalitesi üzerine etkileri
Effects of different nitrogen sources and doses on plant growing and turf quality on bermudagrass (Cynodon dactylon L.) cultivars
- Tez No: 898736
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma, melez Bermuda çiminin Tifdwarf, yaygın Bermuda çiminin (Cynodon dactylon L.) Gobi ve Sydney çeşitlerinde farklı azot kaynakları ve dozlarının bitki gelişimi ve çim kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla Mayıs-Ekim 2022 tarihleri arasında 6 ay süreyle Bursa koşullarında yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş olup, çim çeşitleri ana parsellere, azot kaynakları [amonyum nitrat (%26), solucan gübresi (%1,5)] alt parsellere ve azot dozları (0 ve 5 g/m2) altın altı parsellere yerleştirilmiştir. Ana parsel boyutları 4 m x 6 m, alt parsel boyutları ise 1 m x 2 m'dir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Bermuda çim çeşitleri arasında çim rengi ve kalite değerleri açısından yapılan gözlemlerde istatistiksel olarak bir farklılığa rastlanmamıştır. Bermuda çeşitlerinin haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki kuru ot ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, yalnızca eylül ayı önemsiz çıkmıştır. Azot kaynakları arasında çim renk değerleri açısından tüm gözlemler istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, kalite değerleri açısından ise Mayıs ve Haziran gözlemleri dışındaki tüm kalite gözlemleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kuru ot verileri tüm ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlıydı. Amonyum nitratın vermikompostla karşılaştırıldığında renk, kalite ve saman değerleri üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Solucan gübresi kimyasal gübreler kadar üstün performans göstermese de bazı renk ve kalite gözlemlerinde kabul edilebilir renk ve kalite sınırı olan 6'nın üzerinde performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for 6 months between May and October 2022, in Bursa conditions, to examine the effects of different nitrogen sources and different nitrogen doses on plant growth and grass quality in Gobi, Tifdwarf and Sydney varieties of Bermuda grass (Cynodon dactylon L.) species. The research was established according to the split-split plots experimental design in random blocks with 3 replications, the main plots were; grass varieties, nitrogen sources [ammonium nitrate (26%), worm manure (1.5%) were placed in the sub-plots, and nitrogen doses (0 and 5 g/m²) were placed in the sub-plots. The main parcel dimensions are 4 m x 6 m, and the sub-plot dimensions are 1 m x 2 m. According to the results, no statistical difference was found in the observations made in terms of turf color and quality values among Bermudagrass varieties. While clipping yield measurements of Bermuda varieties in June, July and August were found to be statistically significant, only September was nonsignificant. Among nitrogen sources, all observations were found to be statistically significant in terms of turf color values, while in terms of quality values, all quality observations except May and June observations were found to be statistically significant. Clipping yield was statistically significant in all measurements. Ammonium nitrate had significant effects on color, quality and clipping yield compared to vermicompost. Although vermicompost did not perform as superior as chemical fertilizers, in some of the color and quality observations, it performed above the acceptable color and quality limit of 6.