Japon çimi (Zoysia jopanica Steud.)'nin performansı üzerine gübrelemenin etkisi
Effect of fertilization on the performance of Japanese grass (Zoysia japonica Steud.)
- Tez No: 907284
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışma, değişik azotlu gübre kaynakları ve dozlarının Japon çimi (Zoysia japonica Steud.)'nin Zenith çeşidinin gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Bursa koşullarında, 6 ay boyunca, 2022 yılı Mayıs ve Ekim aylarında yürütülmüştür. Araştırmada farklı azot kaynakları olarak; amonyum sülfat (AS), CEON Şirketi'ne ait özellikle çim bitkilerinin gübrelenmesi için geliştirilmiş olan Çim Power-1, Çim Power-2 ve farklı azot dozları olarak; 0,0, 2,5, 5,0 ve 7,5 g/m2 uygulanmıştır. Araştırma üç tekrarlamalı olarak tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Deneme sonuçlarına göre azot kaynakları arasında ölçülen parametreler (renk, kalite ve kuru ot) bakımından %1 olasılık düzeyinde istatistiksel anlamda önemli farklılık bulunmuştur. Özellikle Çim Power-2 gübresi kimyasal gübre kadar, hatta bazı gözlemlerde kimyasal gübreden çok daha yüksek çim renk ve kalite değerleri vermiştir. Çim Power-1 gübresi ise çim performansı üzerine en az etki gösteren gübre olmuştur. Buna karşın en yüksek çim kuru ot verimi kimyasal bir gübre olan amonyum sülfattan alınmıştır. En düşük kuru ot verimleri ise sırasıyla Çim Power-1 ve Çim Power-2 gübrelerinden alınmıştır. Azot dozları; çim performansı üzerine, tüm gözlemlerde istatistiksel anlamda önemli etkilerde bulunmuştur. Çim performansı bakımından en etkili azot dozu uygulamasının 7,5 g/m² olduğu, buna karşın en düşük çim performansının ise kontrol parsellerinden (0,0 g/m²) elde edildiği ölçüm ve gözlemlerle belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Bursa conditions for 6 months, in May and October 2022, to determine the effects of different nitrogenous fertilizer sources and doses on the development of the Zenith variety of Japanese grass (Zoysia japonica Steud.). As different nitrogen sources in the research; ammonium sulphate (AS), Cim Power-1, Cim Power-2 and different nitrogen doses developed by CEON Company especially for the fertilization of grass plants; 0,0, 2,5, 5,0 and 7,5 g/m² were applied. Research; the parcels divided into random blocks with 3 replications were established according to the experimental design. According to the trial results, a statistically significant difference was found between nitrogen sources in terms of measured parameters (color, quality and clipping yield) at the 1% probability level. In particular, Cim Power-2 fertilizer gave grass color and quality values as high as chemical fertilizer, and in some observations even higher than chemical fertilizer. Cim Power-1 fertilizer was the fertilizer that had the least effect on grass performance. On the other hand, the highest clipping yield was obtained from ammonium sulfate, a chemical fertilizer. The lowest hay yields were obtained from Cim Power-1 and Cim Power-2 fertilizers, respectively. Nitrogen doses; it had statistically significant effects on grass performance in all observations. It was determined through measurements and observations that the most effective nitrogen dose application in terms of grass performance was 7,5 g/m², whereas the lowest grass performance was obtained from control plots (0,0 g/m²).