İlköğretim 2. kademe Türkçe ders kitaplarının dilbilgisi müfredatı açısından incelenmesi
The evoluotion of Turkish textbooks of secondory level elementary schools in terms of Turkish curriculum
- Tez No: 89875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM II. KADEME TÜRKÇE DERS KİTAPLARININ DİLBİLGİSİ MÜFREDATI AÇISINDAN İNCELENMESİ Mehmet DEVECİ Danışman: Muhsine BÖREKÇİ 1999 -SAYFA: 123 Jüri: Muhsine BÖREKÇİ Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim II.Kademe Türkçe ders kitaplarının dilbilgisi müfredatı açısından incelenmesini içeren bu çalışma“Giriş, 1. Bölüm ve 2. Bölüm ”başlıklarını taşıyan üç ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde“Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçlan”, Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri“, Türkçe Öğretiminin Amaçlan, Dilbilgisi Öğretiminin Özel Amaçlan verilmiştir. ”I.Bölüm“ başlığı altında verilen bölüm ise çalışmanın ana bölümünü oluşturur. Bu bölümde Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin dilbilgisi konulanna uygun olup olmadığı belirtilmiş, uygun olan konular için örnekler metinden alınmış, uygun olmayan konular için ise başka kaynaklardan örnek ve konu alınmıştır. ”II.Bölüm" başlığı altındaki bölümde konulardan hareketle hazırlanan testlerin yanısıra incelenen metinler, yararlanılan kaynaklar, Ekler ve terimler dizini bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EVOLUOTION OF TURKISH TEXTBOOKS OF SECONDORY LEVEL ELEMENTARY SCHOOLS İN TERMS OF TURKISH CURRICULUM MehmetDEVECİ Supervisor. Muhsine BÖREKÇİ 1999 - PAGE: 123 Jury: Muhsine BÖREKÇİ This study containing the investigation of Turkish course books in view of grammar curriculum in stage II of Ministry of National Education,has three parts:: İntroduction,Part I and Part II. Introduction includes the Genaral Objectives of Turkish,National Education3asic Principles of Turkish National Education Aims of Teaching Turkish,and Specific Aims of Teaching Grammar Part I is the main part of the srudy.lt focuses on whether Turkish course books are suitable for teaching grammar.Texts from the appropriate subjects were taken and for the ones that are not appropriate other sources were utulized. Part II is of the subjects including tests of the texts,the studied texts, the bibliography, index and terminology. BOK0BSAtfftSXÛN MERKEZİ