Klasik Türk musikisinin gelişmesinde İstanbul'un yeri ve önemi üzerine bir inceleme
A Study on the importance of İstanbul in the development of classical Turkish music
- Tez No: 89873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KLASİK TÜRK MÛSİKÎSİNİN GELİŞİMİNDE İSTANBUL'UN YERİ VE ÖNEMİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Özgür Sadık KARAT AŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU 1999-SAYFA: 123 Muhtemel Jüri: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV Tarihimizde ve kültürümüzde kendine mahsus bir yeri olan İstanbul, mûsikîmizde de müstesna bir yere sahiptir. Hazırladığımız bu çalışmada, özellikle fethinden itibaren Türk mûsikîsinin gelişim imkânı bulduğu yegâne coğrafya olan İstanbul'da dînî kurumların (Mevlevîhaneler) mûsikîmizin neşv ü nema bulduğu en önemli merkezler olduğunu tesbit ettik.Bugünün müzikologlarına kaynak teşkil eden tarihî belgeler mevlevî Dedelerine aittir. Resmi kuruluşlar (Cemiyet ve okullar) öncelikle mûsikînin nazarî tarafı ile ilgili önemli bir işlevi gerçekleştirmiştir. İstanbul'un coğrafi konumu ve imkânları bestekâr ve güfte sahiplerine daima ilham kaynağı olmuştur. Günümüzde de bu tarihî zenginlik müzikologlarca akademik anlamda değerlendirilmektedir. İstanbul'un Klâsik Türk Mûsikîsi için taşıdığı önemi; tarihî ve coğrafi konumu, kurumları, bestekârları esas olarak araştırıp, inceledik. Osmanlı'ya başkent olması ve taşıdığı imkânları, İstanbul'u Klâsik Türk Mûsikîsi için çok önemli kılmıştır. Bu çalışmada, Türk Mûsikîsinin tacı ve tahtının dün olduğu gibi bugün de İstanbul'da olduğunu tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master THESIS A STUDY ON THE IMPORTANCE OF ISTANBUL IN THE DEVELOPMENT OF CLASSICAL TURKISH MUSIC. Özgür Sadık KARAT AŞ Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU 1999 -PAGE: 123 Jury: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV Having a peculiar place in our history and culture, Istanbul has an outstanding in our music, as well. Istanbul is the only place where Turkish music has found the opportunity to develop since the conguery of Istanbul. The religious institutions (Mevlevihane) are the most important centres where our music has found neşv ü nema. The historical documents that are used by the music scholars as sources belong to Mevlevi Dedeleri. Religious institutions have candied out a significant function related to the theoretical aspect of the music. The geographical location and possibilities of Istanbul have always been a source of inspiration for the composers and. Today this richness of background is academically appreciated by the music scholars. We have searched out and analysed the significance of Istanbul for classical Turkish Music, its historical and geographical location, its institutions and composers. That it was the capital of Ottamans and had significant possibilities has made Istanbul guite important for classical Turkish Music. In this study, we have found out that Istanbul still keeps its importance for the Turkish Music as it did in the past.