Bir binek araç sürücü koltuğunun yaşam döngüsü değerlendirmesi ile çevresel etkilerinin incelenmesi
Examination of the environmental impacts of a passenger vehicle driver's seat through life cycle assessment
  1. Tez No: 898764
  2. Yazar: HAZAL ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, bir sürücü koltuğunun yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılan bir yaşam döngüsü değerlendirmesini (LCA) sunmaktadır. Çalışma, beşikten kapıya kadar tüm süreçleri kapsayan bir analiz yapmaktadır. Araştırmada, bir adet binek 6 hareket seçeneğine sahip hatchback otomobil sürücü koltuğu üretiminde malzeme ve enerji kullanımından kaynaklanan çevresel etkiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle çelik alaşımların üretim sürecinde ortaya çıkan fosil yakıt kaynaklı CO2 emisyonlarının küresel ısınma üzerindeki belirleyici etkisi vurgulanmıştır. Beşikten kapıya kadar (üretim sürecini kapsayacak şekilde) yapılan analiz sonucunda bir adet koltuk başına oluşan çevresel etkinin 82,2 kg CO2 eşdeğeri olduğu görülmüştür. Üretim tesisisin yıllık toplam etkisi değerlendirildiğinde, seçilen koltuk modelinin küresel ısınma potansiyelinin 3 548 163 kg CO2 eşdeğerine karşılık geldiği belirlenmiştir. Bu etki içerisinde en büyük payın 32,80 kg CO2 eşdeğeri ile iskelet prosesinde kullanılan çelik alaşımlı hammaddeye ait olduğu bulunmuştur (Toplam çevresel etkinin %45'i). Yeşil çelik kullanımı ile bu etkinin 14,58 kg CO2 eşdeğerine düşürülebileceği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sürücü koltuğu üretiminde kullanılan malzeme ve enerji kaynaklarının optimize edilmesi durumunda çevresel etkinin düşürülebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, yenilikçi üretim teknikleri ve düşük karbon ayak izi bırakacak alternatif malzemelerin kullanımı önerilmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular otomotiv endüstrisinde sürdürülebilir üretim yöntemlerinin geliştirilmesi ve çevresel etkilerin azaltılması yönünde yönlendirici olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a Life Cycle Assessment (LCA) conducted to evaluate the environmental impacts of a driver's seat throughout its life cycle. The study encompasses a cradle-to-gate analysis of all processes. The research thoroughly examines the environmental impacts arising from the material and energy use in the production of a hatchback automobile driver's seat with six movement options. Notably, the study emphasizes the significant impact of CO2 emissions from fossil fuel sources during the production process of steel alloys on global warming. The cradle-to-gate analysis reveals that the environmental impact per seat amounts to 82,2 kg CO2 equivalent. When assessing the annual total impact of the production facility, the global warming potential of the selected seat model is found to be equivalent to 3 548 163 kg CO2. Among these impacts, the steel alloy raw material used in the skeleton process accounts for the largest share, with 32,80 kg CO2 equivalent (45% of the total environmental impact). It is determined that the use of green steel can reduce this impact to 14,58 kg CO2 equivalent. These results indicate that optimizing the materials and energy sources used in the production of the driver's seat can reduce the environmental impact. Furthermore, the use of innovative production techniques and alternative materials with a low carbon footprint is recommended. The findings of this study have the potential to guide the development of sustainable production methods and the reduction of environmental impacts in the automotive industry.