The effect of adding pectointercostal fascial plane block to serratus anterior plane block on postoperative pain management in patients planned for breast surgery
Meme cerrahisi planlanan hastalarda serratus anterior plan bloğunapektointerkostal fasyal plan bloğunun eklenmesinin postoperatif ağri yönetimine etkisi
- Tez No: 898784
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN YAVAŞCAOĞLU, DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda meme cerrahisi planlanan hastalarda serratus anterior plan bloğuna (SAPB), pektointerkostal fasyal plan bloğunun (PİFPB) eklenmesinin postoperatif ağrı yönetimine etkisini prospektif ve randomize kontrollü olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma, etik kurul onayı ve hastalardan alınan yazılı onam sonrası, meme cerrahisi planlanan, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, 18-75 yaş grubu 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar randomizasyon sonrası demografik verileri kaydedilerek, rutin monitorizasyon ve genel anestezi indüksiyonu sonrası, SAPB ve SAPB+PİFPB uygulanan gruplar olarak ikiye ayrıldı. Tüm hastaların hemodinamik verileri indüksiyon öncesi, sonrası ve intraoperatif 30 dakikalık periyotlarla kaydedildi. Hastaların intraoperatif hemodinamik verileri ve opioid tüketimleri, istirahat ve hareket halinde Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, ilk analjezik gereksinim zamanı, kurtarıcı analjezik gereksinimi ve tüketim miktarı, postoperatif bulantı ve kusma (POBK), mobilizasyon zamanı, hasta ve cerrahi ekibin memnuniyeti değerlendirildi. Gruplar arasında, hastaların demografik ve intraoperatif hemodinamik verileri, intraoperatif fentanil tüketimi, istirahat ve hareket halinde VAS skorları, ilk analjezik gereksinim zamanı ve dozu, ilk kurtarıcı analjezik gereksinim zamanı, POBK insidansı verilerinde anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the effect of adding pectointercostal fascial plane block (PIFPB) to serratus anterior plane block (SAPB) on postoperative pain management in patients planned for breast surgery with a prospective and randomized control. The study was performed on 60 patients in the 18-75 age group, who were eligible to apply breast surgery with the American Society of Anesthesiologists (ASA) classification I-III, following ethical committee permission, and written consent from patients. Patients were splited two groups as SAPB and SAPB+PIFPB after routine monitoring and general anesthesia induction by recording demographic information after randomization. Hemodynamic data of all patients were documented before, after induction and intraoperative 30 minutes periods. All the patients' intraoperative hemodynamic data and opioid consumption, Visual Analog Scale (VAS) scores at rest and during movement, the first time that needed an analgesic requirement, need for rescue analgesics, incidence of nausea and vomiting, mobilization times, and satisfaction of both the patients and the surgical team were assessed. No significant differences were found in demografic data, intraoperative hemodynamic data, intraoperative opioid consumption, VAS at rest and during movement, the first time that is required analgesic requirement and ıts doses, the first time for initial rescue analgesic requirement, incidence of nausea and vomiting.