Kadın hastalarda üriner kateterizasyon işleminde pozisyon vermeye yardımcı cihaz geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of a device assisting positioning in the urinary catheterization procedure in female patients and evaluation of its effectiveness
- Tez No: 898838
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma kadın hastalarda üriner kateterizasyonda pozisyon vermeye yardımcı bir cihaz olarak dorsal rekümbent pozisyon yastığı geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın birinci basamağını dorsal rekümbent pozisyon yastığının geliştirilmesi, ikinci basamağını ise klinik simülasyon laboratuvarında yoğun bakım odası simüle edilerek yapılan çapraz randomize kontrollü çalışma oluşturmuştur. Çalışmaya, 30 müdahale-kontrol, 30 kontrol-müdahale grubu olmak üzere toplam 60 hemşire katılmıştır. Çapraz randomizasyon doğrultusunda, her iki grupta kendi uygulama sırasına göre hem rutin kateterizasyon (kontrol) hem de dorsal rekümbent pozisyon yastığı ile kateterizasyon işlemini (müdahale) deneyimlemiştir. Veri toplamada“Hemşirelerin Tanımlayıcı Özellikleri Formu”,“Kateterizasyon İşlemi Değerlendirme Formu”,“Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme Anketi”ve“Görüş Bildirim Formu”kullanılmıştır. Veriler kontrol (n=60) ve müdahale (n=60) uygulamalarının karşılaştırılması ile elde edilmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin tanıtıcı özellikler yönünden benzer olduğu bulunmuştur. Müdahale grubunda işlem kolaylığının, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek, fiziksel efor ve bel yorgunluğunun ise daha düşük olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop and evaluate the effectiveness of a dorsal recumbent positioning pad as a device to aid positioning in urinary catheterization in female patients. The first step of the research was the development of the dorsal recumbent position pad, and the second step was a cross-over randomized controlled study conducted by simulating an intensive care room in a clinical simulation laboratory. A total of 60 nurses participated in the study, 30 in the intervention-control group and 30 in the control-intervention group. In line with cross-randomization, both groups experienced both routine catheter insertion (control) and catheterization with dorsal recumbent position pad (intervention) in their order of administration.“Descriptive Characteristics of Nurses Form”,“Catheterization Procedure Evaluation Form”,“ Quebec User Evaluation of Satisfaction with Assistive Technology ”and“Opinion Form”were used as data collection forms. Data were obtained by comparing control (n = 60) and intervention (n = 60) applications. It was found that the nurses participating in the study were similar in terms of descriptive characteristics. It was found that ease of operation was significantly higher in the intervention group than in the control group, and physical exertion and waist fatigue were lower (p0.05).