Hemşirelerin afete hazır olma algıları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of nurses' perceptions of disaster preparedness and related factors
- Tez No: 898840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tanımlayıcı ilişkisel tasarımdaki bu araştırma, Kocaeli Şehir Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerin afete hazır olma algıları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kocaeli Şehir Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturmaktadır (N=800). Örneklem büyüklüğü, ölçek madde sayısının on katı olmasının ölçüm araçlarının geçerlilik ve güvenirliğini sağlamada kriter olarak önerilmesinden yola çıkılarak, 200 hemşire olarak belirlenmiştir. Araştırma evreninden örneklem seçiminde olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılarak veri toplama tarihinde araştırmaya katılmaya gönüllü olan hemşireler örneklemi oluşturmuştur (n=200). Araştırmanın yapılması için Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu'ndan, araştırmanın yapılacağı kurumdan ve katılımcılardan yazılı izin alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtım Formu”ve“Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Haziran- Temmuz 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme ve kağıt kalem tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde“SPSS 22.0”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted with the aim of examining the disaster preparedness perceptions and related factors of nurses working at Kocaeli City Hospital. The population of the study consists of nurses working in Kocaeli City Hospital (N=800). The sample size was determined as 200 nurses, based on the recommendation that ten times the number of scale items is a criterion for ensuring the validity and reliability of the measurement tools. While the sample was selected from the research population, the random sampling method, one of the non-probability sampling methods, was used and the nurses who volunteered to participate in the research on the data collection date formed the sample (n=200). To conduct the research, written permission was obtained from the Ege University Scientific Research and Publication Ethics Committee, the institution where the research would be conducted, and also the participants.“Nurse Introduction Form”and“Nurses' Disaster Preparedness Perception Scale”used to collect data. Data were collected between June and July 2024 using face-to-face interviews and paper-pencil techniques.“SPSS 22.0”program was used in the analysis of the data.