Hemşirelerin afete hazır olma durumları ve etkileyen etmenlerin karşılaştırılması
Comparison of nurses' disaster preparedness and affecting factors
- Tez No: 883228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemşirelerin afete hazır olma durumları ve etkileyen etmenlerin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir tıp fakültesi hastanesinde çalışan 401 hemşire oluşturmuştur. Veriler Mart – Eylül 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu ve Özcan (2013) tarafından hazırlanan Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği (HAHAÖ)'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; determination of nurses' disaster preparedness and affecting factors. The sample of the study consisted of 401 nurses working in a medical faculty hospital in Istanbul. Data was collected between March and September 2023. Data collection tools; Personal Information Form and Nurses' Disaster Preparedness Perception Scale (HAHAÖ) prepared by Özcan (2013).