Mahmut Ragıp Gazimahal'in halk bilimi ile ilgili çalışmaları
Mahmut Ragıp Gazimahal's about folklor
  1. Tez No: 89885
  2. Yazar: MERDAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İÜAHMUT RAGIP GAZİMİHALİN HALK BÎLİMİ İLE İLGİLİ ÇALİŞMALARİ Merdan GÜVEN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN 1999- SAYFA: 157 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN 1990 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mahmut Ragıp Gazimihal, ilk okul ve ilk müzik bilgilerini babasından alır. Öğrenimine Fransız Koleji ve Vefa Lisesi' nde bir müddet devam ettikten sonra müzik bilgilerini artırmak üzere Berlin'e, daha sonra Paris'e gider. 1929 yılında yurda döner. Bir müddet İstanbul'daki liselerde öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara Musiki Muallimi. Mektebi'nde göreve başlar ve ömrünün sonuna kadar buradaki müzik öğretmenliği görevini sürdürür. Gazimihal yirmi üçü telif, üçü de çeviri olmak üzere yirmi altı eseri yazmıştır. Telif eserlerinden dört tanesi ise basılmamıştır. Bu kitaplann büyük bir kısmı Türk halk oyunları ve Türk halk müziği ile ilgilidir. Kitaplarından on altı tanesi sağlığında, diğerleri de ölümünden sonra basılmıştır. Halk bilimi konulan dışındaki kitapları da musiki ile ilgilidir. Çeşitli vesilelerle folklorun genel konularına değinen Gazimihal, eserlerinde çoğunlukla Türk halk oyunlarına ve halk müziğine ağırlık vermiştir. Bunlardan halay, bar, horon, zeybek ve kaşık oyunlarının kökeni hakkında oldukça geniş araştırma yaparken oyun adlarının etimolojisi üzerinde ayrıntılı bilgiler vermiştir. Ayrıca halk oyunlarının eski Türk inançtan ve Orta Asya Türk kültürüyle olan ilişkilerine sıkça değinerek Halk oyunları konusunda bir de tasnif denemesi yapmıştır. Gazimihal, Türk halk müziğinde, çok eskiden beri kullanılan kopuz, davul, def, kaval, zuma v.b. sazların kökenini Orta Asya Türk kültürüne bağlayarak bu çalgıların adlan ve yapımları konusunda da çok aynntılı bilgiler sunmaya çalışmıştır. Özellikle Türk halk müziğinin pentatonik bir yapıya sahip olduğunu ısrarla savunmuştur. Ayrıca, Karagöz, kukla, çocuk oyunları, dil ve müzik ilişkisi, dram sanatı gibi konularda da araştırma yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAHMUT RAGIP GAZİMİHAL'S STUDIES ABOUT FOLKLOR Merdan GÜVEN Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN 1999- PAGE: 157 Jury: Yrd, Doç. DR. Dilaver DÜZGÜN Mahmut Ragıp Gazimihal who was born Istanbul in 1990 had his early elementary and music training from his father. For a while, ha studied at French College and Vefa High Scholl. Then, he went to Paris and Berlin to study music. In 1929, he returned to home. He worked as a teacher at some schools in Istanbul, then in“Ankara Musiki Muallimi Mektebi”. Till the end of his life, he worked there as a music teacher.. Gazimihal, wrote 26 books, 23 of which are his books and there 3 of which are translation. Four of his books works were not published. Most of these works were about Turkish Folk Dances and Turkish Folk music. 16 of his books were published before and the others were published after his death. His books which are not about folk science and others are about music. Gazimihal, in his works, dealt with Turkish Folk Dances and Folk Music. He not only made a detailed research on“halay, bar, horon, zeybek ve kaşık plays”but also studied the etimology of the names of dances. Further, Gazimihal claimed that the origin ofsome of the saz like kopuz, davul, def, kaval, zurna were originally used in Middle Asian Turkish Culture. He also gave detailed information about their production. He insisted that Turkish Folk Music had pentatonic structure. Besides, he did some research on Karagöz, kukla, child games, the relation of language and music, drama.